" Cimrilik " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Cimrilik Edilen Mal Herşey Gibi Fanidir

Yüce Allah’ın zikri, onun rızasına götüren şeyler, âlimler veya ilim öğrenmeye çalışanlar haricinde dünya ve içindekilerin hepsi lanetlenmiştir. (Buhari / Cem’ul Fevaid)

Cimrilik edilen mal ölüm geldiğinde elimizden çıkacaktır

Ebu Hureyre‘nin bildirdiğine göre Allah’ın Resulü (asm) şöyle buyurmuştur:

“Kul: “Malım! Malım!” der; oysa malından ona sadece yiyip tükettiği veya giyip eskittiği veya verip sevap olarak elde ettiği vardır. Bunlardan geriye kalanı ise insanlara bırakıp gidecektir.” (Müslim/ Cem’ul Fevaid)

Musab bin Umeyr gibi zengin bir sahabe öldüğünde, kefeni ayaklarını bile örtmemiştir

Abdurrahman b. Avf’dan (ra) oruçlu olduğu bir günde kendisine yemek getirilince şöyle dedi:

“Musab b. Umeyr katledildi. Benden daha hayırlı birisiydi. Öyle bir elbiseyle kefenlendi ki başı örtülünce ayakları, ayakları örtülünce da başı açıkta kalıyordu.” (Buhari / Cem’ul Fevaid)

Dünya ve dünya içindekiler lanetlenmiştir

Ebu Hureyre’nin (ra) bildirdiğine göre Allah’ın Resulü (asm) şöyle buyurmuştur:

“Yüce Allah’ın (cc) zikri, onun rızasına götüren şeyler, âlimler veya ilim öğrenmeye çalışanlar haricinde dünya ve içindekilerin hepsi lanetlenmiştir.” (Tirmizî / Cem’ul Fevaid)

Resulullah’ın (asm) dünyada kendisini bir yolcu olarak görmesi

Abdullah b. Mesut (ra) anlatıyor:

“Resulullah (asm) bir hasırın üstünde yatmıştı. Kalktığı zamanda yan taraflarına hasırın izi çıkmıştı. Kendisine “Ya Resulullah! Senin için bir yatak tedarik etsek, olmaz mı?” dediğimizde Resulullah (asm):

“Benim dünyayla ne işim olabilir? Dünyada ben bir ağacın altında gölgelenen sonra da ağacı bırakıp yola devam eden bir yolcu gibiyim” buyurdu.” (Tirmizi / Cem’ul Fevaid) Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Cimrilik Edilen Mal Herşey Gibi Fanidir

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com