" Melekler " 1 yorum

 

 Meleklerin iradeleri var mı?

Meleklerin iradeleri var mıdır? Yoksa vazifelerini yapmak zorunda oldukları için mi yapıyorlar?

“Göklerde ve yerde kim varsa O'nun (kulu)dur. O'nun katında bulunan (melek)ler de O'na ibadet etmekte kibirlenmezler ve yorulmazlar. Gece gündüz usanmadan O'nu (cc) tesbih ederler.” (Enbiya, 19-20)
Melekler akıl, şuur, his ve kabiliyetlere sahip olmakla birlikte iyi ve kötüyü birbirinden ayıran iradeye de sahiptirler.
İrade taraflardan birini üstün görüp tercih etmektir. Bir şeyi yapmak veya yapmamak için olan arzu ve istektir.
Fakat melekler irade sahibi olmalarına rağmen insanlardan farklı olarak nefisleri yoktur. Meleklerin her birinin sabit bir makamı ve belirlenmiş rütbeleri vardır. Nefsin kötü arzularıyla mücadele etmek zorunda kalmadıkları için makamlarında alçalma veya yükselme olmaz. Kendi iradelerinin seçimi olarak severek, hoşlanarak büyük bir lezzetle sadece Allah için vazifelerini yerine getirirler. Allah’ın razı olmadıklarına karşı bir istek bir lezzet duymazlar.
Meleklerin akılları, hisleri nefis ve şeytanın etkisinden uzak olduğu için iradelerini bir şeyi yapmak için kullanacaklar ise Allah’ın istediği şeyde severek kullanırlar. Eğer iradelerini bir işi yapmamak için kullanacak olurlarsa o da yine Allah’ın istemediği, yasak ettiği emirlerini yapmamakta kullanırlar. Ve bundan çok büyük lezzet alırlar. Çünkü onların lezzetlerini aza indirecek nefis ve şeytan gibi sebepleri yoktur. Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Meleklerin iradeleri var mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
Dindar "20.1.2012 17:49" tarihinde demiş ki:
güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş bunu yapanlardan allah razı olsun :)

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com