" Recep Ayı " 1 yorum

 

 Receb-i Şerifin 15. Günü ve Gecesi’nin Fazileti

Allah (cc) Katında Günlerin En Sevgilisi: Recep Ayının 15. Günü

Rivayete göre; Adem (as):
“Ya Rabbi! Vakitlerin ve günlerin sana en sevgilisini bana bildirir misin?” diye yalvardığında, Allah-ü Teala ona şöyle buyurdu:
“Günlerin bana en sevgilisi, Recep’in 15. Günüdür. Her kim bana Recep’in 15. Gününde oruç, namaz ve sadakayla Bana (manen) yaklaşmak isterse ve ibadette bulunursa; benden ne isterse, mutlaka ona veririm. Benden af isterse, mutlaka onu bağışlarım.
Ey Adem! Recep’in 15. Günü her kim, namusunu koruyarak, malından sadaka vererek, oruçlu ve zikir üzere bulunursa, onun için cennetten başka bir karşılık yoktur.” (Nüzhetül-Mecâlis)
Recep’in 15. Gecesini ihya etmek hakkında rivayet edildi ki:
“Recep’in 15. Gecesi, Allah-ü Teala’nın Musa (as) ile konuştuğu ve İdris (as)’ı semaya yükselttiği bir gecedir. Allah-ü Teala o gece, kulların amel defterleriyle görevli meleklere:
Onların divanlarına bir bakın ve ne kadar günah varsa silip, onun yerine sevap yapın.”diye seslenir. (Nüzhetül-Mecâlis) Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Receb-i Şerifin 15. Günü ve Gecesi’nin Fazileti

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
enes "17.6.2011 12:45" tarihinde demiş ki:
Bugünün bu denli kıymetli olduğunu bilmiyorduk. Sizin vesilenizle vakitlerin kıymetini de idrak ediyoruz. Allah razı olsun.

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com