" Ahiret " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Cennetlik kadınlar eşlerini hurilerden kıskanacaklar mı?

Cennette erkeklere huriler hizmet edecekse, cennetlik kadınlar eşlerini hurilerden kıskanacaklar mı?

Cevap:

Cennet saadet diyarıdır

Cennet saadet diyarıdır. Hiçbir şey için orada bir üzülme söz konusu değildir. Erkekler için hizmetçi ve nimet olarak yaratılan hurilerin varlığı kadının cennette üzüleceği bir durum olmayacaktır. Dünya kadınları, dünyada kocalarını ne kadar mesut ederlerse cennette de o nispette karşılığını göreceklerdir. Kocasının sevgisini iki dünyada da beraber olmayı sağlayacak derecede kazanan bir kadın Cennette kocasının gözünde en üstün eş olup hurilerden çok daha değerli tutulacaktır.

Cennette insanı üzen hiçbir sıkıntı olmadığından cennetlik kadınlar eşlerini hurilerden kıskanmayacaklardır

Cennette her mümin erkeğe yetmiş iki hanım verileceği hadis-i şeriflerde bildirilmiştir. Fakat cennette insanı üzen hiçbir sıkıntı, üzüntü olmayacağı için erkeklerin çok eşleri ve hurileri bulunmasından dünyadaki eşleri üzüntü duymayacaklardır.
“Onlara hiçbir korku yoktur, onlar mahzun da olmazlar.” (Bakara, 62)
"Dünya kadınları Cennete girdikten sonra kötülüklerden, kıskançlık ve benzeri çirkin huylardan arınacaklar, içleri de dışları gibi berrak ve ter temiz olacaklar. Güzellikte hurileri geçecekler." (Müslim)

Cennette olumsuz hislerimiz bulunmayacak

Bize iç sıkıntısı veren, azap çekmemize sebep olan menfî hislerimizin hiçbiri cennette bulunmayacağı için kıskanma, anlaşmazlık, çekememezlik gibi durumlar da orada söz konusu değildir.
“Biz o Cennetliklerin kalplerindeki kinleri çıkarır atarız. Hepsi kardeşler olarak tahtlar üzerinde karşı karşıya otururlar. Orada kendilerine hiçbir zahmet dokunmaz ve onlar oradan çıkarılacak da değillerdir.” (Hicr, 47-48)
“Cennet ehlinin aralarında anlaşmazlık olmaz, gönülleri birdir.” (Buhârî)

Dünya kadınlarından Salih olanları Hurilerden daha üstündür

Dünyada iken iman etmiş ve salih kullar sınıfına girmiş kadınlar "hûrîler"den de üstündürler. Çünkü onlar bir taraftan şeytanlarıyla, diğer taraftan nefisleriyle mücadele etmek zorundadırlar. Onlar, bu mücadelede galip gelerek, Hakk'ın rızasını kazanmış ve Cennete girmeyi hak etmişlerdir. Huriler ise kendi amelleri dolayısıyla cennete girmiş değiller. Allah onları, diğer nimetler gibi Cennet ehli için yaratmıştır.
Peygamberimiz Cennetlik kadınları şöyle anlatır:
"Onların vücutlarının güzelliği ile letafetinden dolayı her birinin baldırındaki kemiğin iliği etinin üstünden görünür. Onların aralarında ne ihtilâf vardır, ne düşmanlık, ne de çekememezlik." (Müslim)
Peygamber Efendimiz’in (asm) zevcesi Ümmü Seleme validemiz (ra) anlatıyor:
‘Ya Resulallah! Allah’ın, ‘İri gözlü hurilerdir ayetini anlatır mısın?’ dedim.
‘Onlar beyaz tenli, iri gözlü, karakuşun kanatları gibi sürmelidir’ buyurdu.
Ya Resulallah! Allah’ın, ‘Sanki o kadınlar birer yakut ve mercandır! ayetini açıklar mısın?’ dedim.
Resulullah(asm):
‘Onlar el değmemiş sedefteki inci gibi güzeldirler buyurdu.’
Ya Resulallah! Allah’ın, ‘O Cennetlerde iyi ahlâklı güzel kadınlar vardır ayetini açıkla’ dedim. Resulullah (asm):
‘Onlar çok güzel huylu ve güzel yüzlüdürler’ buyurdu.
Ya Resulallah! Allah’ın ‘Onlar toz konmamış yumurta gibidirler ayetini anlat dedim. Resulullah (asm):
‘Onlar yumurtanın zarı gibi beyaz ve naziktirler’ buyurdu.
Ya Resulallah! Allah’ın, ‘Kocalarına sevimli ve birbirlerinin akranlarıdır ayetini anlat’ dedim. Resulullah Efendimiz (asm):
‘Onlar dünyada ihtiyar, gözleri çapaklı, saçları ağarmış ve zayıf olarak ölmüşken, Allah onları Cennette bakire, kocalarına sevimli, âşık ve birbirlerinin akranı kılacak’ buyurdu.
‘Elbisenin yüzü astarından kıymetli olduğu gibi, dünya kadınları da hurilerden üstündürler’ buyurdu.
Neden Ya Resulallah? dedim. Resulullah Efendimiz (asm):
Namazları, oruçları ve takvaları sebebiyle Allah onların yüzlerini nurlandırır. Kendilerine ipek elbiseler giydirir. Onların tenleri beyaz, elbiseleri yeşil, ziynetleri sarı, buhurdanlıkları inci ve tarakları altındır. Onlar şöyle derler: ‘Biz burada ebedî kalacağız. Biz sevimli ve mutluyuz. Asla üzülüp sıkılmayız. Her şeye razıyız.
Ne mutlu kendilerine eş olduğumuz ve bize eş olan kimselere!
-Ya Resulallah! Bizim kadınlarımızdan dünyada iki, üç ve dört kocaya varanlar oluyor. Cennette bunların hangisi koca olacak? dedim, şöyle cevap verdi:
-Ümmü Seleme! O evlendiği erkeklerden huyu en güzelini seçerek (ki o huyu en güzel olanıdır) onu bana eş kıl der. Ümmü Seleme! Huyu güzel olan hem dünyada hem de ahirette mutludur. İki cihanın da mutluluğuna kavuşur.” (Taberani) Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Cennetlik kadınlar eşlerini hurilerden kıskanacaklar mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com