" Allah (cc) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Allah (cc) her şeyi aynı anda nasıl idare ediyor?

Allah'ın (cc) her şeye gücünün nasıl yettiğini, her şeyi aynı anda nasıl idare ettiğini insan aklı anlamakta niçin güçlük çeker?

Cevap:

Allah'ın (cc)her şeye gücü yettiğini aklımıza sığdıramayışımızın nedeni varlık mertebelerini bilmemektir. Allah’ın (cc)varlığı vücut mertebelerinin en yükseği en esaslısıdır. Bütün yaratılmışlar ise, O’nun (cc) varlığına nisbeten çok çok zayıf gölgeler hükmündedirler. Allah (cc), düşük mertebedeki bu varlıklar üzerinde istediği gibi tasarruf eder.
Mesela; ruh, aynı anda bütün cesetten birden haberdardır. İnsanın karnı ağrıdığı aynı anda gözü de ağrısa, böbreği de sancısa ruh hepsinden haberdar olur. Allah'ın (cc) bir kanunu olan ruha bu kolaysa, Cenab-ı Hakk'ın iradesine ve kudretine hadsiz fiiller, hadsiz sesler, hadsiz dualar, hadsiz işler hiçbir şekilde ağır gelmez, biri birine mani olmaz ve O’nu (cc)meşgul etmez.
Allah (cc)her şeyi aynı anda nasıl idare ediyor? adlı makalemizden bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Allah (cc) her şeyi aynı anda nasıl idare ediyor?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com