" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Bir çocuk bir kadının sütünü emdiğinde kimlerle süt kardeş olur?

Benim annemin sütünü içen birisi, (benden küçük veya büyük olsun) her halükarda benim süt kardeşim olur mu? Veya benim süt kardeşim olması için gereken şart sadece benim annemin sütünü içmesiyle mi gerçekleşir?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Bir kadından süt emen çocuk o annenin-babanın bütün çocuklarıyla süt kardeş olur
“Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşin kızları, kız kardeşin kızları, sizi emziren (süt) anneleriniz, süt kız kardeşleriniz, kadınlarınızın anneleri, kendileriyle zifâfa girdiğiniz kadınlarınızdan olup himâyenizde bulunan üvey kızlarınız size haram kılındı…”(Nisa, 23)
Süt emzirenlere anne, emenlere kardeş denilmiş olması, bunlarda neseb vasıfları ve hükümlerinin geçerliliğini gerektirir. Sütanneler, süt kızkardeşleri bulununca süt babalar, süt kızlar, süt halalar, süt teyzeler, süt kardeş ve kızları hep var demektir. Bundan dolayı süt emmeden dolayı haram olanların da bu kıyas üzere yukarda olduğu gibi yediye ulaşacağı bellidir ve burada bu ikisinin söylenmesi ile yetinilmiş olup geri kalanların zikredilmediği anlaşılır. (Hak Dini Kuran Dili)
Gerçekten Hz. Peygamber (asm) bu işareti açıklamak veya bu kapalılığı açıklamak için "Nesebden haram olanların hepsi, süt emmeden de haram olur." buyurmuştur.
Bundan dolayı burada "o ikisine mukayese et" mealinde bir işaret ve icaz (kısaltma) bulunduğu ve bu şekilde buraya kadar neseb ile yedi, süt emmeden de yedi olmak üzere toplam olarak on dört nikahı düşmeyen kadın sayılmış olduğu unutulmamalıdır. (El Camiu Li Ahkam-il Kuran)
Bir kadından süt emen çocuk; o kadının, sütünü emzirdiği kocasından veya başka bir kocasından olan, bütün çocukların, süt kardeşidir. Bu çocukların, emen çocuğun, emmesinden önce veya sonra, doğmuş olmaları da, müsavidir yani aynı derecededir. (Fetavay-ı Hindiyye)

Süt kardeşliğin hükümleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Allah'a emanet olunuz. Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Bir çocuk bir kadının sütünü emdiğinde kimlerle süt kardeş olur?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com