" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Eğlence maksadıyla fala baktırmak günah mı?

Kahve falına baktırmanın amacı eğlence olsa da günah mıdır?

Cevap:

"İçki, kumar, putlar ve fal okları hep şeytanın işinden olan murdar bir şeydir. O halde ondan kaçının." (Maide, 90)
“Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır. Başkası onu bilemez.” (En’am, 59)
Peygamber Efendimiz (asm) "Her kim bir arrafa (falcıya) gidip de ona bir şey sorarsa, kırk gecelik namazı kabul olmaz" (Müslim) buyurmuştur.
Bütün hurafelerle birlikte her türlü kehaneti yasaklayan Resul-i Ekrem Efendimiz, kâhinleri dinleyip tasdik etmeyi de yasaklamıştır.
İslam âlimleri, kâhinlere gitmenin ve onların söylediklerine inanmanın kişinin imanına zarar vereceğini söylemektedirler. Çünkü kâhinin söylediğinin çoğu uydurma ve yalan olduğundan, ona inanıp kanan kimse hareket ve geleceğini duyduklarına göre düzenlerse, ya boş ümitlere kapılıp hayal ve düşüncelerini lüzumsuz şeylerle dolduracaktır veya verilen kötü haberler üzerine ümitsizliğe ve karamsarlığa düşecektir. Bu da kişinin manevi hayatına, hatta aile hayatına zarar verecektir.
Eğlence maksadıyla fala baktırmak ya da bakmak da uygun değildir. Fal yasak bir davranış olup haram kılınmıştır. Haram olan bir hükmün şakası helal olamaz. Bu bakımdan eğlence için dahi olsa, falcıların dediklerine ve fala inanmak caiz olmaz. Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Eğlence maksadıyla fala baktırmak günah mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com