" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Hayızlıyken Kuran tutulabilir mi?

Kuran hayızlıyken tutulabilir mi? Nelere dikkat edilmelidir?

Cevap:

Hayızlı bir kadının çıplak elle Kuran’a dokunması dört mezhep imamına göre de haramdır. Fakat Kuran’a yapışık olmayan bir kılıf ile tutmakta bir beis yoktur.
“Hayızlı veya nifaslı bir kadının, cünüb kişinin yapması haram olan işleri yapması haram olur. Örneğin namaz kılamaz, Mushaf'a dokunamaz, ezberden olsa bile Kur'an-ı Kerîm okuyamaz.” (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)
“Aybaşı halindeki kadın, loğusa ve cünüp olan kimse, ne Kuran-ı Kerim’e ve ne de üzerinde Kuran’ın herhangi bir suresi yazılı bulunan paraya çıplak olarak el değdiremezler. Abdestsiz olan kimse de çıplak olarak Kuran’a el değdiremez. Bunlar ancak kılıfı ve paraya da kesesi içinde el değdirebilirler…Kuran’ın kılıfı dediğimiz şey de sahih olan görüşe göre, gövdeden soyulmuş deri gibi Kuran’a yapışık olmayan kabı demektir. Sahih olan görüşe göre, cünüp veya abdestsiz olan kimsenin elbisesinin kolu ile Kuran’ı tutması mekruhtur. Çünkü elbisenin kolu elbise sahibine tabi olan bir şeydir.” (El-Hidaye Tercümesi) Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Hayızlıyken Kuran tutulabilir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com