" Fıkıh " 1 yorum

 

 Ramazan ayında eşler cinsi münasebette bulunabilir mi?

Ramazan ayında eşlerin cinsi münasebette bulunması günah mıdır?

Cevap:

Oruçluyken cima etmek orucu bozar

Ramazan-ı Şerif’te oruç tutulan vakitler içerisinde (imsak saatinden iftar saatine kadar) eşlerin beraber olması dinimizce yasaktır. Zira oruçluyken cima etmek, hem kaza hem kefaret gerektiren ve orucu bozan bir günahtır. Bu durum fıkhî bazı farklılıklar içerir;
Kendi iradesi ile orucu bozmak, zorlama neticesinde bozmuş olmamak orucu bozar.
Mesela, kendisiyle cima edilen kadın, bu fiile razı olmuşsa hem kaza hem kefaret gerekir. Ancak cima zorla yapılmışsa kadına sadece gününe gün kaza gerekir. Çünkü orucu bozması hususunda zorlanmıştır, kendi iradesiyle bozmamıştır. (Feteva-ı Hindiyye, cilt 1; Emanet ve Ehliyet; İslam ilmihali, Yusuf Kerimoğlu)
Unutarak bir şey yemek ve içmek veya cinsel ilişkide bulunmak orucu bozmaz. Bu hususta farz, vacib ve nafile oruçlar arasında bir fark yoktur. Çünkü unutma ve yanılma ile yapılan işler bağışlanmıştır. (Malikîlere göre, bunların her biri ile farz olan oruç bozulur, kazası gerekir. Çünkü orucun rüknü olan imsak kaybolmuştur.) (Büyük İslam İlmihali-Ömer Nasuhi Bilmen)

Bu konuya dair diğer meseleler ise şu şekildedir;

Zevcesinin sıcaklığını duymayacak şekilde elbisesi üstünden tutmakla inzal olsa orucu bozulmaz, sıcaklığını duymuşsa bozulur.
Yine, bir kadın kocasını, inzal oluncaya kadar tutsa, kocasının orucu bozulmaz. Fakat bu tutması, kocasının teklifi üzerine ise, bu durumda orucunun bozulup bozulmamasında ihtilâf vardır.
Bir erkek zevcesini veya bir kadın kocasını öpüp de erkekten meni, kadından bir yaşlık belirse, bunların orucu bozulmuş olur, bundan dolayı da kaza gerekir. Kadın bu öpme sonunda bir yaşlık değil de, bir lezzet duyacak olsa, İmam Ebu Yusuf'a (ra)göre orucu bozulur. İmam Muhammed'e (ra)göre bozulmaz. Okşamak, el tutuşmak, boyuna sarılmak da, öpme gibidir.
Yalnız yapışmak, öpmek ve oynamakla oruç bozulmayacağı gibi, yalnız bakmak ve düşünmek sonucu olarak inzal olmakla da bozulmaz. Bunun için bir kimsenin zevcesini öpüp okşaması ile onun orucu bozulmaz.
Yine, zevcesinin veya başkasının yüzüne veya herhangi bir uzvuna tekrar suretinde olsa dahi, bakması ile ve bakışından veya bunları düşünüşünden dolayı şehvetle akıntı olması ile de orucu bozulmaz.
İki yoldan başka herhangi bir uzva yapılacak temas sonunda inzal olmazsa, oruç bozulmaz. Fakat inzal olunca oruç bozulur ve yalnız kaza gerekir. (Büyük İslam İlmihali-Ömer Nasuhi Bilmen)

Ancak Ramazan-ı Şerif’te oruç tutulan vakitlerin haricinde, eşlerin beraber olmasını engelleyen herhangi fıkhî bir yasak bulunmamaktadır

Yüce Rabbimiz:
“Artık onlara yaklaşın.” (Bakara, 187) buyruğuyla Ramazan geceleri boyunca cinsî münasebeti mübah kılmıştır. (El İhtiyar) Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Ramazan ayında eşler cinsi münasebette bulunabilir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
dünya "29.6.2014 20:09" tarihinde demiş ki:
Allahrazı olsun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com