" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Roman yazmak caiz midir?

Selamun aleyküm, benim bir roman çalışmam var canavar avcılarını anlatan ve dünyada ve farklı bir evrende geçen kurgusal fantastik bir kitabım var, yayınlatmadan önce içime kurt düştü ve sormak istedim. Faydasız güzel vakit geçirilmesi için yazılan kurgusal bir roman yazmak caiz midir? Böyle bir kitaptan kazanılan kazanç helal olur mu? Allahü teâlâ razı olsun.

Cevap:

Aleykumselam Değerli Kardeşimiz;

Hayale dayanan roman; fayda verip İslâm'a ve güzel ahlâka hizmet ederse caizdir. Neslin âkidesini ve ahlâkını bozup gerçekleri değiştirirse haramdır. (Halil Günenç, Günümüz Meselelerine Fetvar c. 2, 203)

Bir uğraşın İslamî olarak uygun olabilmesi için maddî manevî zararlarının olmaması gerekir. Eğer yazılan kitap kişilerin aklını gereksiz yere meşgul edip asıl vazifelerinden uzaklaştıracak nitelikteyse zaman hırsızlığından başka bir şey yapmaz ve birçok kişinin hakkına girmeye sebep olabilir. Bir kitap ancak haramları meşrulaştırmaktan kaçınıyor ve kişilerin nazarını ulvî ve faideli maksatlara yöneltiyorsa caizdir. Böyle bir meselede kitabın içeriğini her yönüyle bilen kişi vicdanını hakem tutup karar vermelidir.

Okunmasına sebebiyet vereceğimiz kitaplar ancak okuyucuların dünyalarına ve ahiretlerine bir fayda sağlayacaksa İslamî açıdan uygundur.

Allah'a emanet olunuz. Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Roman yazmak caiz midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com