" Mübarek Geceler " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Bir kaç dakikada binler sene mesafe nasıl kat edilir?

Miraçta birkaç dakikada binler sene mesafenin kat edilmesini nasıl anlamalıyız?

Cevap:

Zamanın akış hızı, kâinatın çeşitli yerlerinde ve varlıklar arasında farklılık gösterir. Mesela sesin hızı 340 m/sn, ışığın hızı 300.000 km/sn, elektriğin hızı -maddenin iletkenliğine göre- 1000 km/sn'dir.Ruh ve hayal süratinin ölçüsünü ise bilmiyoruz.
Miraçta Peygamber Efendimiz’in (asm) yolculuğu da ruh süratinde olduğu için çok kısa bir zamanda çok yol katetmiştir. Bir anda Mescid-i Haram’dan semanın katlarına çıkması ve bu kısa zaman diliminde bir çok alemleri görmesi bast-ı zaman hakikatiyle ilgilidir.
Bast-ı zaman; zamanın genişlemesi, kısa bir zaman dilimine pek çok olayın sığabilmesi veya bir dakikanın saatler, hatta günler, seneler hükmüne geçebilmesidir.
Varlıklar arasındaki zaman tasarrufunun farklılık göstermesi saat örneğiyle açıklanabilir: Zamanın saat, dakika ve saniye dilimlerini gösteren ibreleri vardır. Bu dilimler arasında geçen süre aynı olmasına rağmen katedilen mesafe farklılık arz eder. Yani bir saatlik bir sürede akrebin 1 birim ilerlediğini düşünürsek, yelkovan 60 birim ilerler. Saniye dilimi ise 3600 birim ilerlemiş olur. Zaman aynı fakat kat edilen mesafe farklıdır.
Demek ki; Hz. Muhammed (asm) miraca çıkarken ruh hızıyla hareket ettiği için bize göre kısacık gözüken bir zaman diliminde O (asm) çok mesafe katedebilmiştir. Bizim için asırlara sığmayacak bir yolculuğu, O (asm) bir kaç saniyede gerçekleştirmiş; gitmiş, gezmiş, görmüş ve tekrar dönmüştür. Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Bir kaç dakikada binler sene mesafe nasıl kat edilir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com