" Namaz (Salat) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Nafile namazları cemaatle kılmak caiz midir?

Nafile namazlarını cemaatle kılmak caiz midir? Mesela Tesbih namazı gibi zor olan namazları şaşırmamak için bilen birisiyle kılmak caiz olur mu?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Nafile namazlarda aslolan; cemaatle değil yalnız başına kılınmasıdır. Ancak, nafile namazlardan Terâvih, küsuf (güneş tutulması), husüf (ay tutulması), istiska (yağmur duası namazı) namazı cemaatle kılınır.
“Hz. Peygamber (asm) yağmur duası yaptı, iki rekât namaz kıldırdı” (Buhârî, İstiskâ, 18, 19)
“Güneş tutuldu. Allah’ın Resûlü ridasını eline alıp (bulunduğu yerden) kalktı, mescide girdi; biz de mescide girdik. Bize iki rekât namaz kıldırdı; derken güneş tutulması sona erdi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu: “Şüphesiz ki, güneş ve ay bir kimsenin ölmesinden ötürü tutulmazlar. Güneş ve ay tutulması vuku bulduğunda, bu durum ortadan kalkıncaya kadar namaz kılın ve dua edin.” (Buhârî, Küsûf, 1-19).
Terâvih namazını ilk olarak Hz. Peygamber (asm) bir ramazan gecesi ashabı ile birlikte kılmışlardır. Ertesi gün duyulunca cemaat artmış yine Terâvih namazı beraber kılınmıştı. Üçüncü gece cemaat daha da çoğalmış, yine Resûlüllah evinden çıkıp Terâvih namazını ashabıyla kılmışlardı. Dördüncü gece cemaat mescide sığmayacak derecede çoğalınca, Peygamberimiz yalnızca yatsı namazını kıldırarak evine çekilmiş, Terâvih namazı için çıkmamış ve sabah namazına kadar bekleyen cemaate namazdan sonra şöyle hitap etmişti: “Terâvih için beklediğinizi biliyordum, fakat üzerinize farz olur da edasından aciz kalırsınız diye korktum.” (Buhârî, Terâvih, 1; Müslim Müsâfirîn, 25/177-178) buyurmuşlardır.
Hz. Peygamber (asm) duha, evvâbin, teheccüd, tahiyyetu’l-mescit namazı, hacet namazı ve istihare gibi nafile namazları cemaatle değil, tek başına kılmıştır. (Diyanet İşleri Başkanlığı)
Tesbih namazını cemaatle kılmak caiz olup, yalnız kılmak daha evladır
Tesbih namazını cemaatle kılmak sünnet değildir. Ama cemaatle kılınsa da namaz bozulmaz. Yalnız tesbih namazını kılmasını bilmeyen kimselere öğretmek için cemaatle eda etmekte sevab vardır.
Tesbih namazı cemaatla kılındığı takdirde her ne kadar fasid değilse de, münferiden kılınması evladır. (Günümüz Meselelerine Fetvalar, Halil Gönenç)
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Nafile namazları cemaatle kılmak caiz midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com