" Oruç " 1 ek soru var. Henüz yorum yapılmamış.

 

 Oruç tutarken hayız olununca oruç bozulur mu?

Oruç tutarken hayız olununca oruç bozulur mu?

Cevap:

Âdetlinin ve lohusanın her türlü oruç tutmaları haramdır. Ancak bu durumda tutmadıkları oruçlarını sonradan kaza ederler. Hatta oruçlu iken akşam olmadan az önce kan gelse o günün orucu bozulur ve onun da kazası gerekir. (İslam Fıkıh Ansiklopedisi)
Adet görme çağına gelen bir kız, ilk kez görmeye başladığı kandan dolayı hemen namazını bırakır ve oruçlu ise, orucunu kaza etmek üzere sonraya bırakır. (Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen) Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Oruç tutarken hayız olununca oruç bozulur mu?

Bu konu hakkında başka bir soru:

Hemen bozup yemek yenmeli mi? Yoksa akşam ezanı beklenmeli mi? Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Oruç tutarken hayız olununca oruç bozulur mu?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Adet halinde olan bir kadının, oruç tutmadığı halde yemeyip içmeyip oruçlu gibi durması caiz değildir. Bu durumdaki hanıma oruç tutmak caiz olmadığı gibi, yemeyerek, içmeyerek oruçlu gibi durması da caiz değildir. Aynı şekilde oruca niyet edipte tan yeri ağardıktan sonra hayız veya nifas haline giren kadına, akşama kadat oruçlu gibi aç durmak caiz değildir. Bu durumdaki hanımların gizli yemeleri İslami edeplerdendir.

Kaynak:
Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan

Allah'a emanet olunuz. Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Oruç tutarken hayız olununca oruç bozulur mu?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com