" Zekat " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Dinen zengin olan bir kişi zekat veya sadaka kabul edebilir mi?

Nisab miktarı malı olan bir kişiye zekat düşer mi? Dinen zengin olmanın şartı nedir?

Cevap:

Zengin bir kişiye zekat almak helal değilken, sadaka kabul etmek caizdir
Temel ihtiyaçlarından başka nisab miktarı bir mala sahib olana da zekat verilemez. Çünkü bu kimse zengin sayılır, ihtiyaçtan fazla olarak elde bulunan malın ticaret eşyası, nakit para gibi artan bir mal yahut ev ve ev eşyası gibi artmayan bir mal olması fark etmez.
Fakat zengin bir kimseye, nafile şeklinde olan bir sadakanın verilmesi caizdir. Bu yönü iledir ki, vakıfların sadaka kısmından sayılan gelirlerini vakfiye senedi gereğince, zengin kimselerin almaları da helal bulunmuştur. Bu bir bağış ve ikram yerindedir. (Büyük İslam İlmihali)
“Zengin ve güçlü kuvvetli kimseye zekat almak caiz değildir.” (Ebu Davud, İbn-i Mace)
“Zengin, güçlü, kuvvetli kimseye dilenmek helal değildir. Ancak aşırı derecede fakirlik veya aşırı borçlu olana caizdir. Kim malını artırmak için insanlardan dilenirse kıyamet günü dilenmesinin bir işareti olarak yüzünde tırnak izi yara ve bere olarak ve Cehennem’den alıp yiyeceği kızgın bir taş olacaktır. Dileyen bu işaretlerini ve yiyeceğini azaltsın veya çoğaltsın.” (Nesai, Ebu Davud) Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Dinen zengin olan bir kişi zekat veya sadaka kabul edebilir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com