" Recep Ayı " 1 yorum

 

 Recep Ayını Seçkin Kılan Özellikler

Recep ayı Alah'ın ayıdır...Recep ayı tövbe ayıdır...

Recep ayı, Allah’ın (cc) ayıdır

“Recep ayında Allah’ın (cc) hiçbir kavmi gazabına uğrattığı duyulmamıştır. Zira Allah (cc) geçmiş ümmetlere sair aylarda azap etmiştir.” (Gunyet’üt Talibin)

Recep ayı, tövbe ayıdır

“Recep ayında Allah’tan (cc) çok istiğfar edin. Çünkü Allah’ın (cc) Recep ayının her vaktinde cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Recep ayında oruç tutanlar girer.” (Deylemi)

Recep ayı, ibadet ayıdır

“Receb-i Şerif’in bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recep’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir.” (Miftah-ül-Cenne)
“Recep, suyu sütten ak, baldan tatlı ve buzdan soğuk cennette bir nehrinin adıdır. Bu sudan, sadece Recep ayında oruç tutanlar içebilir.” (İmam-ı Gazali)

Recep ayı, mağfiret ayıdır

“Allah (cc), Recep ayında oruç tutanları affeder.” (Gunyet’üt Talibin)

Recep ayı, günahları terk etme ayıdır

Recep ayına “mutahhar (temizleyici)” denmesinin sebebi ise; bu ayda tutulan oruçların, hataların ve günahların temizlenmesine vesile olduğu içindir.

Recep ayı, seçkin olanların ayıdır

Mübarek zatlar, ancak Allah’ın (cc) rızasını her şeyden üstün tutan kimselerin Recep ayını değerlendirdiklerini söylemişlerdir.

Recep ayı, yardımlaşma ayıdır

“Bir kimse, Recep ayında bir kulun sıkıntısını giderecek olsa Allah (cc) ona, kıyamet günü Firdevs cennetinde gözünün görebildiği kadar uzunlukta büyük bir saray verir.” (Gunyet’üt Talibin)

Recep ayı, şeytanın recmedildiği aydır

Recep ayı, Şaban ve Ramazan ayları ile beraber, -Müminlere eziyet ve sıkıntı vermemeleri için- şeytanların taşlanıp kovulduğu aylardır. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Recep Ayını Seçkin Kılan Özellikler

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
fb_kanarya "3.6.2011 14:54" tarihinde demiş ki:
Allah razı olsn.. Bu seçkin ayı dolu dolu geçirmemiz dileğiyle

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com