" Hac " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Devlet izni olmadan hacca gidilmesinde bir sakınca var mı?

Devlet izni olmadan kaçak olarak hacca gidilmesinde bir sakınca var mıdır?

Cevap:

“Devlet izni olmadan yapılan hac” ile kasdedilen, “Umre izni alarak Mekke’ye gidip vize dolduğu halde kaçak olarak hac mevsimine kadar kalmak” ise bu birçok yönden sakıncalıdır.
Kaçak olarak hac yapanlar gelemeyenlerin hakkını ihlal ediyor
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu:
"Bu şekilde gelip tekrar hac yapanlar gelemeyenlerin hakkını da ihlal ediyor. Vatandaşımızın gizli kapaklı hac yapma yerine umre süresini doldurup geri dönmesi gerekiyor. Şimdi çekecekleri sıkıntı, duydukları manevî hazzı maalesef gölgede bırakacak." diyor.
Yapılan haccın sıhhatli olması için azami derecede kul hakkına girmekten kaçmak gereklidir. Nitekim haccın sıhhat şartlarından biri de “üzerinde kul hakkı olmaması”dır.
Bir medeniyet muktezası olarak, içinde bulunulan ülkenin kanunlarına uyulması gerekir. Müslüman kimliği taşıyan bir insan, her haliyle İslam’ı gösteren örnek davranışlar sergilemelidir. Bu yönden de düşünüldüğünde karışıklık çıkarmak, kurallara uymayıp birçok insanı zor durumda bırakmak Müslüman bir kimsenin asla yapmaması gereken şeylerdendir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Devlet izni olmadan hacca gidilmesinde bir sakınca var mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com