" Oruç " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Farz, kefaret, adak ve nafile oruçlara niyet nasıl olmalıdır?

İnanın aklım almıyor şu konuyu. Bir hoca bulupta soramadım siz muharrem ayı orucuna ne deyip de niyet ediyorsunuz diye. Dil ile bu oruçlara ayrı ayrı niyet mi gereklidir yoksa nafile tutmaya mı demeliyiz? Din büyüklerimiz nasıl niyet ediyorlarmış? Sizler naıs niyet eidyorsunuz? Bizim gibi avam kesim ne diye niyet edecek? Orucun dille söylenmesinin şart olmadığını biliyorum kalben niyet olarak önemli ancak dil ile söylemek istesek bu oruçlara ne diye niyet etmeliyiz?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Farz oruçlara yani Ramazan orucu, kefaret veya adak oruçlarına niyet şu şekilde edilir: 
Tutulacak olan oruç Ramazan orucu, kefaret orucu veya adak orucu gibi farz olan oruçlardan olursa, niyetin geceleyin yapılması gerekir. Niyet ederken dille söylemek sünnettir. Çünkü dil kalbin yardımcısıdır. Meselâ niyet ederken şöyle demek sünnettir:
Ramazan orucuna:
“Hazır bulunan yarınki farz Ramazan orucunu edâ etmeye Yüce Allah’ın rızası için niyet ettim” veya “Yarınki Ramazan orucuna niyet ettim” diyerek niyet edilebilir.
Adak orucuna:
“Üzerime adamış olduğum oruca niyet ettim” diyerek niyet edilebilir.
Kefaret orucuna:
“Niyet ettim Allah rızası için yarın kefaret orucu tutmaya” diyerek niyet edilebilir.
Kaza orucuna:
“Niyet ettim Allah rızası için kazaya kalan Ramazan orucumu tutmaya” diyerek niyet edilebilir.
Nafile oruca ise;
“Niyet ettim Allah rızası için nafile oruç tutmaya” diyerek niyet edilebilir.
Ramazan orucu, belirlenmiş adak, herhangi bir nafile oruç için mutlak bir niyet yeterlidir. "Yarınki günün orucunu tutmaya, yarın oruç tutmaya, yarın nafile oruç tutmaya" diye de niyet edilebilir. Hususi olarak tutulan nafile orucun ismi zikredilerek; "Niyet ettim Allah rızası için zilhicce orucu tutmaya" gibi de niyet edilebilir. 
Kaynaklar:
Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı, Abdurrahman el-Ceziri, Oruç Kitabı
Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam Ansiklopedisi
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Farz, kefaret, adak ve nafile oruçlara niyet nasıl olmalıdır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com