" Oruç " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Hasta kişi oruca nasıl niyet etmelidir?

Merhaba. Sorum oruç niyeti ile alakalı. Benim bünyem biraz zayıf, gün içerisinde açlıktan dolayı oturduğum yerden kalkınca dahi gözüm kararabiliyor. Bu nedenle tam olarak "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü Ramazan orucunu tutmaya" diyerek niyet etmiyorum. Ola ki zor bir durum olur da dayanamazsam diye. Fakat sahura kalktığımda, ya da kalkamadığım zamanda dahi o günü oruçluyum düşüncesi ile geçiriyorum yani o niyetle aç kalıyorum. Nasıl hareket etmeliyim. Bu yaptığım yanlış mıdır?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Ramazan orucunu tutmamayı mübah kılan durumlardan bir tanesi de hastalıktır.
Oruçlu olan kişi hastalandığında ne yapar?
1-Oruçlu kişi hastalanır, oruç nedeniyle hastalığının artacağından, ya da şifasının gecikeceğinden korkarsa ve yahut da oruç nedeniyle şiddetli bir meşakkatle karşılaşırsa, üç mezhep imamına göre orucunu açması caiz olur.
Hanbelîler, bu durumdaki kimsenin orucunu açmasının sünnet olacağını; oruç tutmasınınsa mekruh olacağını söylemişlerdir.
2- Bir kimse oruç nedeniyle helak olacağını veya duyularından birinin işlemez hale geleceğini zanneder ve bundan korkarsa, orucunu açması vacip olur. Bu durumdaki kişinin orucu devam ettirmesi ittifakla haramdır. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)
Orucunuzun geçerli olması için sizin her gün için oruca niyet edip -Niyet ettim Allah rızası için Ramazan orucunu tutmaya- oruç tutmanız en güzeli olacaktır. Ancak bünyenizin zayıflığından dolayı  dayanamayacak duruma geldiğinizde orucunuzu açmanızda bir sakınca yoktur.
Ramazan orucunun da sevabından mahrum kalmamak için iyi olduğunuz günlerde oruç tutmanız orucun faziletinden mahrum kalmamaya vesiledir inşallah. Ramazandan sonra ise tutamadığınız ve açmak zorunda kaldığınız oruçların gün sayısınca “Ramazan oruçlarını” kaza etmeniz ibadetin sevabından sizi mahrum etmeyecektir inşallah.
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Hasta kişi oruca nasıl niyet etmelidir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com