" Oruç " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kefaret orucunun arasına Ramazan ayı girerse ne olur?

Kefaret orucu tutulurken Ramazan bayramının 1. günü hariç diğer 2 gün oruç tutuluyor diye biliyorum. Fakat ramazan bayramının 3 günü de oruç tutmadığımızda kefaretimiz bozulur mu? Bozulursa tuttuğumuz bu oruçlar diğer kazalarımıza kefaret olur mu?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Oruç kefareti, oruç tutmak suretiyle olunca, bunda kesintisiz arka arkaya tutmak şarttır. Onun için oruca başlayan kimse, ara vermeden iki ay oruç tutar. Eğer daha iki ay dolmadan herhangi bir sebeple orucunu bozarsa, yeniden iki ay oruç tutmaya başlar. Bundan kadınların lohusa halleri değil de, adet halleri müstesnadır. Geçirecekleri adet günleri kesinti sayılmaz. Çünkü bu halden kurtulmak kadınlar için mümkün olmayacak derecede zordur. Ramazan orucunun veya muayyen bayram günlerinin araya girmesi de, kefaretin arka arkaya olmasına engeldir. (Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen)
Kefaret için tutulan iki aylık orucun peşpeşe olması zorunludur. Bu arada seferîlik gibi şer’î bir mazeretle de olsa oruç bozulduğu takdirde, o güne kadar tutulmuş olan oruçlar nafile yerine geçer. Süreklilik şartının ihlâl edilmiş olması nedeniyle yeniden iki aylık oruca başlamak gerekir. Üç mezheb imamı bu hususta görüş birliği etmişlerdir. Hanbelîler, seferîlik gibi şer’î bir mazeret dolayısıyla kefaret orucuna ara vermek; süreklilik şartını ihlâl etmez demişlerdir. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı- Oruç)
Anlaşılacağı üzere Ramazan veya Ramazan bayramı sebebiyle oruç kefaretindeki süreklilik şartını yerine getiremeyen kimse kefaret tutmaya yeniden başlanması gerekmektedir. O zamana kadar tutulan oruçlar nafile orucu hükmünde sevap kazandırır. Kaza edilmesi gereken oruçların kaza niyetiyle ayrıca tutulması gerekir.
Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kefaret orucunun arasına Ramazan ayı girerse ne olur?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com