" Oruç " 2 yorum

 

 Oruç tutmak kaç yaşında farz olur?

Ben 10 yaşındayım. Benim oruç tutmam farz mıdır? Kaç yaşında oruç tutmalıyım?

Cevap:

Değerli Mehmet Kardeşimiz;
İnsanın bir emir veya yasakla sorumlu tutulabilmesi için, öncelikle akıllı ve çocukluk devresinden kurtulup bâliğ olması şarttır. İslâm'da sorumluluk durumunda olan kimselerin yapmaları veya yapmamaları gereken bir takım emir ve yasaklar vardır.
Bunlar; farz, vacip, sünnet, müstehab helâl, mübah, mekruh, haramdır. Müslümanlar da bunlardan bir kısmını yapmakla, bir kısmını da yapmamakla yükümlüdürler. Bu yükümlülükler, büluğ çağı dediğimiz yaşa gelince başlar. Bu nedenle İslâm'ın bülûğ çağı ile çok yakından ilgisi vardır.
Bülûğ çağının başlangıcı en erken, kızlarda dokuz, erkek çocuklarda onbir yaşın bitimidir. Buluğ çağına girme alametleri görüldüğü andan itibaren de İslâmî sorumluluklar başlar. Bu yaşa gelmeyenlere İslâmî sorumluluk yüklenmemiştir. (Tecrid-i Sarîh)

Gücü yetmeye başlayınca, çocuğa oruç emredilir. On yaşına varınca, esah kavle göre namaz için olduğu gibi oruç için de anne babası tarafından kat'i surette emrolunması gerekir. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)

Anlaşıldığı üzere bir çocuğunun ergenlik çağına girdikten sonra oruç vb. ibadetleri yapması farzdır. Ancak oruca alışmanız için daha erkenden azar azar da oruca başlamanız güzel olur. Bu şekilde, hem dinin emirlerini erken yaştan anlamaya başlayacak, hem de ergenlik çağına geldiğinizde çok zorlanma olmadan Allah’ın emir ve yasaklarına uyacaksınız. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Oruç tutmak kaç yaşında farz olur?
Allah’a Emanet Olunuz…

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
iremsu "8.7.2013 22:20" tarihinde demiş ki:
bu site bana çok yardım etti. teşekür ederim.
ERTAN TAHA IŞIK "23.7.2013 00:11" tarihinde demiş ki:
ÇOK GÜZEL BİLGİLER İÇERİYO

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com