" Oruç " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Oruçlu olduğunu bildiği halde yemeğin buharını içine çekmek ne gerektirir?

Ramazanda oruçlu olduğunu aklında tutmasına rağmen, kasten ve isteyerek yemeğin buharını-dumanını içine çeken birisi 61 gün keffaret orucu mu tutmalıdır? Yoksa 1 gün kaza mı tutmalıdır? Ya da oruç bozulmaz da sadece mekruh mu olur? Selamlar..

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Oruçlu olduğu hatırladığı halde yemeğin buharını içine çekmek orucu bozmaz ancak mekruhtur diyenler olsa da orucu bozar ve bir gün kaza gerektirir diyenler de olmuştur. İhtiyata uygun olan 1 gün kaza tutmaktır.

Oruçlu bulunduğunu hatırladığı halde, kokladığı bir "Buhurun Kokunun" dumanı içine gitse veya bir sineği tutup yutsa, orucu bozulur. Böyle bozulan bir orucu kaza etmek gerekir. (Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen)
Kişi bunu kasten yapacak olursa, yani yemeğin buharını veya baharatların tozunu kişi kasıtlı olarak, bilerek solusa, içine çekse, orucu bozulur ve kaza gerekir.
Bu istemeden, gayrı ihtiyarı olacak olursa, oruç bozulmaz.
Kişi bu gibi durumlarda son derece dikkat etmelidir. Oruçlu olduğunu ve oruca bir zarar getirmemesi gerektiğini unutmamalıdır. (Mehmet Talu)
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Oruçlu olduğunu bildiği halde yemeğin buharını içine çekmek ne gerektirir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com