" Oruç " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Ramazan-ı Şerif'te ağır işlerden dolayı oruç terk edilebilir mi?

Ramazan ayında inşaat işinden başka geliri olmadığı için çalışması gereken kişi oruç tutmakta çok zorlanırsa ne yapmalı?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Çok ağır işlerde çalışmak durumunda olan kimse, oruç tuttuğu takdirde sağlığının bozulacak olması halinde orucunu erteleyebilir.

Oruç tutmaya başlayan bir kimse çalıştığı iş sırasında sağlığı bozulacak derecede oruç tutmakta zorlanırsa orucunu bozabilir. Böyle meşru bir mazeret olmadıkça bozamaz.

Bedir ve Mekke’nin fethi savaşı Ramazan ayına denk gelmiş, sahabe savaşın yoğunluğu ve sıkıntısı sebebiyle oruç tutmamıştır. Konu ile ilgili olarak Hz. Ömer (ra) şöyle demiştir:

“Resulullah (asm) ile Ramazan ayında Bedir ve Mekke’nin fethi savaşlarını  yaptık. Her iki savaşta da oruç tutmadık.” (Tirmizi)

Hatta sahabeden Ebu Said (ra),

“Peygamberimiz (asm) Ramazan ayında yönettiği bir savaşta başladığımız orucu bozmamızı emretti” demiştir. (Tirmizi)

Zikredilen hadisler ve benzerleri, çok ağır işlerde çalışanların oruçlarını erteleyebileceklerine delalet etmektedir. Tutulamayan günler kaza edilmelidir. (Diyanet İşleri Başkanlığı, Oruç İlmihali)

Allah ibadetlerinizi kabul etsin. Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Ramazan-ı Şerif'te ağır işlerden dolayı oruç terk edilebilir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com