" Oruç " 1 ek soru var. 3 yorum

 

 Ramazan-ı Şerif'te birkaç defa mastürbasyon (istimna) yapmak kefaret mi gerektirir?

Ramazan'da 1 kere masturbasyon yapmanın cezası kaza fakat aynı ramazanda 4 -5 gun masturbasyon yapmanın cezası nedir? 4-5 kaza orucu mu? Yoksa kefaret orucu mudur?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle bilinmelidir ki; Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir. Şu husus unutulmamalıdır ki, oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Şehevi arzularına mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar. Elle tatmin olmanın keffareti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar (Zeylai, Teybinü’l-Hakaık, Kahire 1313, I, 323; İbn Nüceym, el-Bahru’r-Raık, Beyrut ts. , II, 293). Bununla birlikte Ramazan ayında muhtelif zamanlarda sadece kaza gerektirecek şekilde orucunu bozan kimseye keffaret gerekmez.

Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Ramazan-ı Şerif'te birkaç defa mastürbasyon (istimna) yapmak kefaret mi gerektirir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
Bilgisayarcı "30.1.2012 03:06" tarihinde demiş ki:
Rabbi'm!Sizden Razı Olsun İnşallah...
İsimsiz "12.7.2013 15:39" tarihinde demiş ki:
Çok faydalı oldu.
Semih "5.7.2014 14:51" tarihinde demiş ki:
Çok teşekkürler sizin sayenizde bu pis işten vazgeçtim he bu arada mastürbasyonun orucu bozduğunu bile bile 1 ramazanda 2 kez yapılırsa kefaret gerektirirr

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com