" Oruç " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Şevval orucunun ehemmiyeti...

Şevval orucunun ehemmiyeti nedir?

Cevap:

Peygamber Efendimiz (asm) Ramazan ayı oruçlarından sonra Şevval'de altı gün oruç tutan kimsenin bir sene oruç tutmuş sevabı alacağını bildirmiştir.
"Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevval ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur." (Tirmizi)
Üsâme (ra) ise Şevvaloruçlarıile ilgili şöyle rivayet etmiştir:
"O, haram aylarda oruç tutardı. Allah Re­sulü(asm) ona şöyle de­di:
"Şevval ayının orucunu tut!" Ondan sonra haram ayların orucunu terk etti; bunun yanısıra ölünceye dek bir daha Şevval ayının orucu­nu bırakmadı."
(İbn Mâce)
Şevval oruçlarının ehemmiyetine dair Süfyân-ı Sevrî Hazretleri'nin şöyle bir rivayeti vardır:
"Ben Mekke-i Mükerreme'de üç sene oturdum. Mekkelilerden bir kimse her gün Harem-i Şerif'e gelir, tavaf eder, namaz kılar ve sonra bana selam verip giderdi. Ben bu kimse ile tanıştım. Bir gün o kimse beni yanına çağırdı. Bana dedi ki:
"Ben öldüğüm vakitte kendi elinle beni yıka, namazımı kıl ve defneyle. O gece beni terk etmeyip kabrimde gecele. Mükireyn suali anında bana Tevhid'i telkin et!" Ben de o kimsenin istediklerini yapmayı kabul ettim. Bana emrettiğinin aynını yaptım: Kabrinde geceledim. O gece uyku ile uyanıklık arasında iken :
"Ya Süfyan! Beni korumaya ve senin telkinine ihtiyaç kalmadı." diye bir ses işittim.
"Ne sebeple bu lütfa eriştin." diye sordum. Bana cevap olarak şöyle dedi:
"Ramazan-ı Şerif'in orucunu tutup Şevval'den altı gün daha eklemem sebebiyle." dedi. O zaman ben uyandım. Yanımda kimseyi göremedim. Abdest aldım, namaz kıldım, uyudum; böylece üç kere gördüm. Bildim ki bu Rahmanîdir; şeytandan değildir. O zaman da kabrin yanından ayrıldım ve:
"Ya Rabbi! Beni Ramazan'ın orucuna ve Şevval'den altı gün orucuna muvaffak kıl." diye dua ettim. Allahü Teala Hazretleri beni de muvaffak kıldı. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Şevval orucunun ehemmiyeti..."

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com