" Zekat " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Fıtır sadakasının ölçüsü nasıldır?

Sadaka-ı fıtrı birkaç fakire bölüştürmek caiz midir? Fitre verirken niyet etmek şart mıdır? Sadaka-ı fıtrı farklı bir memlekete göndermek uygun mudur?

Cevap:

“Buğday, hurma, arpa ve yulaftan birer sa’* miktarı verilir.” (Ebu Davud, Müsned)
“Fıtır sadakası yiyeceklerden bir sa’* miktarı verilir.” (Ebu Davud, Müsned)
Sadaka-i fıtır, buğday, arpa, kuru hurma, kuru üzümden verilir. Buğday veya buğday unundan yarım sa', (520 dirhem 1459 gr.), ötekilerden ise bir sa' (1040 dirhem 2918 gr.) verilir. Bu dört maddenin herhangi birine göre vermek caizdir. Bu miktar aynen verilebileceği gibi, kıymet olarak da verilebilir. Fakirin menfaatine uygun olanı vermek daha faziletlidir.
Sadaka-i fıtrın rüknü, onu ehline vermektir. Zekat kimlere verilirse sadaka-i fıtırda onlara verilir. Fitre yalnız bir fakire verilmeli, onu bir kaç fakire vermek için parçalamamalıdır. Sadaka-i fıtır verirken niyet etmek gerekir. Ancak fakire
sadaka-i fıtır olduğunu söylemeye gerek yoktur. Sadaka-i fıtır öncelikle mükellefin bulunduğu yerdeki fakirlere verilmelidir. Başka yerlere göndermek mekruhtur. Gönderilecek olan kişiler akraba veya daha muhtaç kişilerse mekruh olmaz. (Şamil İslam Ansiklopedisi)
*Sa’: 1040 dirhemlik hububat ölçeği, kile. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Fıtır sadakasının ölçüsü nasıldır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com