" Zekat " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Peygamber Efendimiz’in (asm) soyundan olan bir kişiye zekat verilebilir mi?

Seyyid ve şerif olan kişiler, zekat ve sadaka (öşür,adak, kefaret vb.) kabul edebilirler mi?

Cevap:

Seyyid ve şerif olan kişilere zekat verilemeyeceği gibi sadaka çeşitleri de verilemez
Haşim Oğulları ile bunların azatlılarına zekat verilemeyeceği gibi, öşür, adak, kefaret benzeri diğer sadakalar da verilemez. Zekat ve bunun cinsinden sayılan şeyler, insanların yıkantısı sayılır. Haşim oğullarının şeref ve kıymeti böyle bir şeyi kabulden beridir. Bunlara ancak bir ikram ve hediye şekli ile sadaka verilebilir.
Haşim Oğullarından maksad, Peygamber (asm) Efendimizin (asm) amcaları Hazret-i Abbas (ra) ile Haris'in (ra) evlat ve torunlarından ve Hazreti Ali (ra) ile kardeşleri Akıl (ra) ve Cafer'in (ra) neslinden gelenlerdir. Bu şahısların, ihtiyaçlarına göre, Hazinenin ganimetler kısmından payları vardır. Bu paylarını almadıkları takdirde, ihtiyaçtan kurtulmaları için, kendilerine zekat verilebileceğini söyleyen fıkıh alimleri de vardır. (Büyük İslam İlmihali)
Behz Bin Hakim (ra) babasından ve dedesinden rivayete göre, şöyle demiştir:
“Resulullah’a (asm) bir şey getirildiği zaman sadaka mı? Yoksa hediye mi?” diye sorardı. Sadaka derlerse yemez, hediye derlerse yerdi. (Müslim, Ebu Davud)
Ebu Rafi’den (ra) rivayet edilmiştir:
“Resulullah (asm) Mahzum oğullarından bir kişiyi zekat toplamak üzere gönderdi. Bu kimse Ebu Rafi’e (ra):
Bana arkadaş ol ki zekattan sende sebeplenirsin deyince; Ebû Rafi, Resulullah’a (asm) gidip sormadan olmaz dedi ve Peygamber’e (asm) giderek durumu sordu bunun üzerine Peygamber de (asm) şöyle buyurdular:
“Bir toplumun hürriyetine kavuşturduğu azat edilmiş kölesi onların aile fertlerinden sayılır dolayısıyla bize ve size sadaka (zekat) almak helal değildir.” (Ebu Davud, Müslim) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Peygamber Efendimiz’in (asm) soyundan olan bir kişiye zekat verilebilir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com