" Gusül ve Abdest " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Abdest alırken azaların arka arkaya yıkanması şart mı?

Abdest azalarının hemen birbiri arkasından yıkanması şart mıdır?

Cevap:

Abdest alırken yıkanan bir azanın kurumadan diğerlerinin de yıkanması gerekmektedir. Bununla beraber abdest niyetinin, abdestin sonuna kadar devam etmesi lazımdır.
Sizin anlattığınız durumda ise araya zaman girdiği için azalar kurur ve niyetin bütünlüğü de sağlanamaz. Dolayısıyla abdest geçerli olmaz ve namaz da kılınamaz.
Abdest organlarını arada kesinti yapmadan (bir organ henüz kurumadan diğerini yıkamaya geçmek) yıkamak abdestin sünnetleri arasındadır. Buna “vilâ” denir.
Sünnetin terki mekruhtur. Mekruh ise; dînen yapılması çirkin ve kötü görülen, Allah’ın (cc) ve Resulünün (asm) hoşnut olmadığı işlerdir. Dolayısıyla mekruh işlenildiği takdirde yapılan ibadetin sevabı noksanlaşır. Zaruri bir durum olmadan bu şekilde sünnet terk edilmemelidir.
Maliki ve Hambeli mezheplerine göre ise; abdest organları yıkanırken hemen birbiri ardından yıkanmaları ve araya başka bir iş sokulmaması farzdır. (Ömer Nasuhî Bilmen - Büyük İslam İlmihali) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Abdest alırken azaların arka arkaya yıkanması şart mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com