" Gusül ve Abdest " 1 yorum

 

 Gusül abdestinde ağza alınan suyun ölçüsü nedir?

Selamün aleyküm bazı sorularım olacaktı size gusül alırken ağızımıza aldığımız su ağızımızın içinin her yerine değmek zorunda mı? Değmezse gusülüm kabul olur mu? Ağızımda suyu nekadar çalkalamalıyım? Hepsinede teker teker cevap verirseniz çok sevinirim. Ciddi sorunlar yaşıyorum şimdiden Allah razı olsun sizden.

Cevap:

Aleyküm Selam Değerli Kardeşimiz;
Gusülde bolca su ile ağız çalkalanmalıdır
Sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar. (İslam Fıkıh Ansiklopedisi)
Gusülde suyun ağzın her yerine değmiş olması gerekir
Ağıza alınan su ağız içinde çalkalanmasa veya tekrar dışarı atılmasa da, yutulsa da farz yerini bulmuş olur. Ancak suyun, ağzın her tarafına isabet etmesi şarttır. Gusül yapacak olan kişinin dişlerinin arasında boşluk varsa ve bu boşlukta yemek artığı da kalmış olsa bile, yapılan gusül geçerli olur. Ama ihtiyat bakımından en uygun olan davranış, dişler arasında ve diş etleri üstünde bulunan kirlerle yemek artıklarını çıkarıp temizlemektir. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı, A. Ceziri)

Gusül abdesti alırken “Acaba abdestim oldu mu?” diye vesveseler akla çok geliyorsa bu tür vesveselere çok önem vermemek gerektir.

Vesvese abdestin sıhhatine engel değildir
Vesveseli bir kimse abdest alırken veya abdestten sonra, bir abdest organının yıkanıp yıkanmamış olmasında şüpheye düşürse bir daha o uzvunu yıkamak zorunda kalmaz. Abdesti tamam kabul edilir. (Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen/Halil Gönenç, Şafi İlmihali)
Ubey İbnu Ka'b (ra) anlatıyor:
“Resülullah (asm) buyurdular ki: “Abdest (sırasın)da vesvese veren bir şeytan vardır. Adı da el-Velehân'’dır. Öyleyse suyun vesvesesinden kaçının.” (Tirmizi)
Çok fazla vesveseye düşen kişi vesveseye itibar etmemeye çalışmalı, içe doğan şüphe ve tereddüt hallerinin asılsız olduğunu kendine telkin etmeli, ayrıca zaman zaman Felak ve Nas Surelerini okumalıdır. (Diyanet İşleri Başkanlığı)
İbnu Abbas bana dedi ki:
“Eğer içinde herhangi bir vesvese bulursan şöyle de: “O (Allah), hem evveldir, hem ahirdir, hem zahirdir, hem batındır. O her şeyi bilendir.” (Hadid, 3)
Ayrıca vesveseden kurtuluş yolları hakkında detaylı malumat almak için tıklayınız. Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Gusül abdestinde ağza alınan suyun ölçüsü nedir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
cenk "27.5.2013 19:21" tarihinde demiş ki:
Cok sagolun cok yardimci oldunuz Allah sizden razi olsun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com