" Gusül ve Abdest " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Ameliyatlı iken gusül nasıl alınır?

Doktorun ameliyat yapılan organının yıkanmasına müsaade etmediği durumlarda, kişi nasıl davranmalıdır? Ameliyatlı iken gusül nasıl alınır? Teyemmüm yeterli olur mu?

Cevap:

Bu tür konularda karar verecek olan doktorun hem hâzik (bıranjında yetkili) hem de Müslümân (farzlara ve haramlara riayet eden) olması gerekir. Böyle bir doktorun ameliyatta ya da herhangi bir hastalıkta, yıkanması zararlıdır, dediği organ veya bölge yıkanmaz. Diğer yerler yıkanır; o bölge sargı üzerinden meshedilir, zarar veriyorsa mesh de bırakılır. Ameliyatlı namaz ve ibadetlerini böylece eda eder.
Doktor, yıkamak vücudunun her yerine zararlıdır, derse hiçbir yerini yıkamaz, teyemmümle ibadet yapar. Bu durumda teyemmüm hem gusül hem de abdest yerine geçtiğinden, namaz için ayrıca abdest almaya da gerek yoktur. Eğer abdest azalarını yıkaması zarar vermiyorsa oralarının ve suyun zarar vermediği diğer yerlerini zaten yıkamalıdır. Dediğimiz geri kalan yerlerini de meshetmelidir. (İslam Fıkıh Ansiklopedisi) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Ameliyatlı iken gusül nasıl alınır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com