" Oruç " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Abdest alırken su yutmak orucu bozar mı?

Oruç tutarken İkindi namazı için abdest alıyordum. Abdest alırken dalmışım hızlı bir şekilde abdest alıyordum. Abdestin sonunda ağzıma su aldım heralde bir miktarını yuttum. Hemen fark edip tükürdüm. Orucum bozulur mu? Kaza gerektirir mi?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Mazmaza ve istinşak yapmakta iken karnına su giren bir kimse, eğer bu durumda oruçlu olduğunu hatırlarsa, orucu bozulur ve onu kaza etmesi gerekir. Fakat bu sırada oruçlu olduğunu hatırlamazsa, o kimsenin orucu bozulmaz. Hulâsa'da da böyledir. İtimad bu kavil üzerinedir. (Fetevayi Hindiyye)
Oruçlu olan kimsenin, abdest esnasında ağzına su verirken boğazına su kaçsa; oruçlu olduğunu hatırlamadan ağzına su almışsa ittifakla orucu bozulmaz. Oruçlu olduğunu hatırladığı takdirde ağzına su verirse Hanefi mezhebine göre orucu bozulur. Bilahare bir gün kaza etmek zorundadır.
Şafii mezhebine göre ise oruçlu olduğunu bildiği halde mübalağa yapmadan ağzına su almış ve boğazına kaçmışsa orucu bozulmaz. Amma mübalağa etmiş ise orucu bozulur. Yalnız abdest ve gusül gibi mecburi olan şeylerden başka bir maksat için ağzına su verirse mutlaka orucu bozulur. (İslam Fıkıh Ansiklopedisi)
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Abdest alırken su yutmak orucu bozar mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com