" Recep Ayı " 1 yorum

 

 “Recep ayı Allah’ın ayıdır” ne demektir?

Recep Allah’nın (cc) ayıdır. Çünkü Recep, Hakk’ın mağfiretine mahsus bir aydır. Bu ayda Allah (cc) peygamberlerin dualarını kabul etmiştir...

Cevap:

“Allah’ın (cc) bazı günleri ve ayları diğerlerine üstün ve mübarek kılması O’nun (cc) “dilediğini seçer” olmasındandır.” (Zadü’l Meâd)
“Rabbin ise, dilediğini (dilediği gibi) yaratır ve seçer...” (Kasas, 68)
“Şüphesiz ki, gökleri ve yeri yarattığı günde, Allah’ın Kitabı’nda (Levh-i Mahfuz’da), Allah katındaki ayların sayısı on iki aydır; onlardan dördü haram (aylar)dır...” (Tevbe, 36)
Allah’ın (cc) seçtiği dört aydan birisi de üç aylardan biri olan Recep ayıdır. Resulullah (asm) buyuruyorlar:
"Recep, Allah’ın (cc), Şaban benim ve Ramazan ümmetimin ayıdır." (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ)
Peygamber Efendimiz’e (asm):
“Ya Resulullah! Recep Allah’ın (cc) ayıdır ne demektir?” diye sorulduğunda şöyle cevap buyurmuşlardır:
"Recep Allah üTeala’nın (cc) ayıdır. Çünkü Recep, Hakk’ın mağfiretine mahsus bir aydır. Bu ayda çarpışmaya izin yoktur. Bu ayda Allah-ü Teala peygamberlerin dualarını kabul etmiştir. Yine bu ayda Allah (cc) evliyasını düşmanların elinden kurtarmıştır. Bir kimse Recep ayında oruç tutsa Allah (cc) ona üç türlü mağfiret eder. Geçmiş günahlarının tümünü affeder, ondan sonra ki hayatında onu korur ve o kişi mahşer yerinde susuzluktan emin olur. (Gunyet’üt Talibin)
Bediüzzaman Hazretleri:
“Her hasenenin (iyiliğin) sevabı başka vakitte on ise, Recep-i Şerif’te yüzden fazladır. Şaban-ı Muazzam’da üç yüzden ziyadedir. Ramazan-ı Mübarek’te bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadir'de (kadir gecesinde) otuz bine çıkar." (Şualar) buyurmuşlardır. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - “Recep ayı Allah’ın ayıdır” ne demektir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
xx_afra "3.6.2011 14:47" tarihinde demiş ki:
Çok güzel bir cevap. ALLAH (CC) razı olsun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com