" Teravih Namazı " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Teravih namazı neden yirmi rekat kılınır?

Teravih namazının 20 rekat olmasıyla ilgili delil var mıdır? Yoksa biz neden 20 rekat kılıyoruz?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Teravih namazının yirmi rekat olarak kılınması Hz. Ömer'in (ra) sünnetidir
Müslümanlar o zaman camii'de cemaat halinde teravih namazı kılmazlardı. Ama herkes evinde kılmasına devam ediyordu. Bu durum Hazret-i Ömer'in (ra) Hilafetine kadar devam etti. Hz. Ömer (ra) dağınık olarak Teravih namazını eda eden Müslümanları bir araya getirerek onlara bu namazı kıldırttı.
Abdurrahman b. Abdülkari şöyle diyor:
Ramazan-ı şerifin bir gecesinde Ömer b. Hattab'la birlikte camiiye gittim. Cemaat düzensiz bir halde namaz kılardı. Kimi tek başına, kimi de birkaç kişi ile birlikte namaz kılardı. Bunun üzerine Ömer (ra) bunlara iyi okuyan bir kimseye uymalarını emretti. Sonra başka bir gecede kendisiyle birlikte çıktım. Cemaat, kendilerine tayin edilen imama uymuşlardı. Bunun üzerine Ömer (ra) buyurdular ki:
"Bu, iyi bir bidattır." (Buhari)
Peygamber (asm) yalnız sekiz rekat teravih namazı kılmıştır. Fazlasını da emretmemiştir. Ancak Hz. Ömer'in zamanında yirmi rekat kılınmış ve ondan sonra böyle devam etmiştir. Ömer'in yolu Peygamber'in yoludur. O Peygamber'in yoluna ters düşen bir şeyi bilerek yapmazdı. Peygamber (asm):
"Benim sünnetime ve benden sonra gelen Hulefa-i Raşidinin sünnetine yapışınız" buyurmuştur. Ancak bizim yirmi rekat kılmamız şart değildir.
(Günümüz Meselelerine Fetvalar)
Sonuç olarak; Teravih namazının yirmi rekat olarak kılınması Hz. Ömer'in sünnetidir. Ancak sadece yirmi rekat kılınacak diye bir durum söz konusu değildir. Yalnız iki rekat kılmak caiz olduğu gibi yirmi rekat da caizdir.  Yirmi rekat olmasının hikmeti hususunda bir rivayet günümüze kadar gelmemiştir. "Hulefa-i Raşidin sünnetine yapışınız" hadis-i şerifince teravih yirmi rekat olarak kılınmaktadır.

Ayrıca "Teravih namazı sünnette var mıdır?" sorusunun cevabı için tıklayınız.
Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Teravih namazı neden yirmi rekat kılınır? Hayırlı Ramazanlar!

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com