" Evlilik Hayatı " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Hamileyken okunması gereken dua ve sureler nelerdir?

Hamilelikte Kuran'ı Kerim'le çokca haşir neşir olunması gerektiğini biliyorum. Ayrıca okunması gereken ayet veya sureler nelerdir?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Hamileyken çokça Kur'ân-ı Kerim okunmalı, dil ile yapılan dualarla birlikte lisan-ı hal ile de dua edilmelidir

Çocuğun hayırlı bir evlat olması için anne istediği gibi bolca dua edip Kur'an-ı Kerim okuyabilir. Ancak hamileyken dil ile yapılan dualarla birlikte lisan-ı hal (hal dili) ile de yapılan dualar, çocuğun hayırlı bir evlat olmasında büyük rol oynar. Annenin hamileyken ya da hamilelikten önce ve sonra yaptığı davranışlar çocuğun ruh ve beden sağlığına olumlu ya da olumsuz olarak akseder. Çocuğunun hayırlı bir evlat olmasını isteyen bir anne öncelikle kendi davranışlarını Allah’ın istediği tarza çevirmelidir. Hamilelik esnasında ve hamilelikten önce ve sonraki tüm davranışların çocuğun hayatına müsbet ya da menfi tesirlerinin olacağı unutulmamalıdır.

Hamileyken İnşikak suresi çok okunmalıdır

Kolay doğum yapmanın (ve diğer işleri de kolaylaştırmanın) bir güzel yolu İnşikak suresini çok okumaktır. (Mecmuatül Ahzab, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi)

Doğum yaklaşınca Ayetül Kürsi, Araf Suresinin elli dördüncü ayeti ve Felak-Nas Sureleri okunmalıdır

Peygamberimiz (asm), kızı Hz. Fatıma’nın (ra) doğum sancısı başladığında Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a, Fatıma’nın yanına gitmelerini ve Ayetü’l-Kürsi’yi, A’râf sûresinin elli dördüncü ayetini ve Muavvizeteyni (Felâk-Nâs sûrelerini) okumalarını söylemiştir. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

Hamilelik döneminde el-Musavvir zikri çokça çekilmelidir

Hamile bayanlar ellerini bebeğin üzerine koyarak el-Musavvir (cc) zikrine devam ederlerse inşallah bu doğacak çocuk da bu esma-i İlahiye ile güzel ve sağlıklı olur. (Mecmuatül Ahzab, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi)

Yasin-i Şerif birçok hayırlı kapının açılması için bir tılsımdır

Kırk bir Yasin-i Şerif okumak konusunda da âlimler “birçok hayırlı kapının açılması için bir tılsımdır” demişlerdir.

Hz. Enes (ra) anlatıyor: "Hz. Peygamber (asm) buyurdu ki: "Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'ân'ın kalbi de Yâ-Sîn'dir. Kim bu sureyi okursa, Cenab-ı Hakk, bu okuması sebebiyle kendisine, Kur'ân-ı Kerim'i -Yâ-Sîn hariç- on kere okumuş sevabını verir." (Tirmizî, Sevâbu'l-Kur'ân 7, (2889)

Kadın hamilelik döneminde yeme ve içmesine dikkat etmelidir

Bir kadında, hamile kaldığı emaresi belirdiği zaman yemesine içmesine dikkat etmelidir. Bilhassa, haram ve şüpheli şeylerden sakınmalıdır. 

Daha uygunu, zifaf gecesi ve daha sonrası erkek kadın yemelerine ve içmelerine dikkat etmelidir. Tâ ki: Kendisi, kadını, kendilerinden olacak çocuk; dünyada şeytandan, âhirette ise cehennem azâbından korunurlar. (Gunyet’üt Tâlibin)  

Çocuğun üstün ve güzel olması için; 

Sefercel,(ayva) kalbe cila, zekâ ve korkağa cesaret vermede bedelsizdir. Onu pilav ile yiyen hamilenin çocuğu üstün ve güzeldir. (Marifetnâme)

Doğacak çocuğun zeki ve gürbüz olması için; 

Âla suresini Cuma günü yazıp üzerinde taşıyan kişi her türlü felakete karşı kendisini himaye altına almış olur. Bu sure hamile kadın için yazılır. Bu yazım işi ayın ilk günlerinde gerçekleştirilse doğacak çocuk zeki ve gürbüz olur. (Arif Pamuk) 

9 ay boyunca devamlı yapabileceğiniz genel tavsiyeler:

1-Hep abdestli olmaya çalışmak. Özellikle yemek yerken özen gösterilmeli.

2- Hamilelik esnasında düzenli beslenmek ve temizliğe önem vermek.

3-Bütün günahlardan korunmak.

4-Müstehap olan şeyleri yapmaya dikkat etmek.

5-Sinirlenmeyip, huzurlu ve sakin olmak.

6-Kuran dinlemeye ve okumaya çalışmak.

7-Hamilelik boyunca -1 kere de olsa- Kuran-ı Kerim hatmi yapmak.

8-Hususen namazlardan sonra tevbe – istiğfar getirmek.

9-Bebek hareket ettiğinde el karnın üzerine konularak salâvat getirilip, ihlâs süresi okumak.

10-Mümin insanların yüzüne bakmak.

11-Gıybetten ve yalandan uzak durmak.

12-Namazları vaktinde kılmaya özen göstermek.

13-Devamlı Allah’ı zikiretmek ve tefekkür etmek. 

14-İnsanlara yardım etmek.

15-Çocuğa  hayırlı bir isim koymak.

16-Yasin Suresi bolca okunup tefriciye ve tüncina hatmi yapmak.

17- Anne ve babanın çocukla çok iyi bir ilişkisi, bağı, diyolağu olması için çocuk doğmadan ve doğduktan sonra çocukla konuşmak.

Doğumu Kolaylaştırma Duası:


Bu dualar çocuk yapacak kadınlar için okunur. Sancılanan kadının üzerine okunur. Yahutta bu ayetleri yazıp suyunu içmek de şifadır. Her iki yöndede şifa umulur. Ancak sağlam itikad etmek şarttır. (Mecmuatül Ahzab, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi)

Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Hamileyken okunması gereken dua ve sureler nelerdir?

 

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com