" Evlilik Hayatı " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Üvey teyzeyle evlenmek caiz midir?

S.aleykum. Bir insan babasının eşinin kız kardeşiyle evlenebilir mi?

Cevap:

Aleykumselam Değerli Kardeşimiz;

Üvey teyze mahrem değildir. Üvey teyzeye nikâh düşer ve evlenilebilir. (Diyanet İşleri Başkanlığı)

"Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, hala­­larınız, teyzeleriniz, erkek kardeşin kızları, kız kar­deşin kızları, sizi emziren (süt) anneleriniz, süt kız kar­deşleriniz, kadınlarınızın anneleri ve kendileriyle zifâ­fa girdiğiniz kadınlarınızdan olup himâyenizde bulunan üvey kızlarınız size haram kılındı.
Fakat onlarla zifâfa girmediyseniz o hâlde (boşadığınız takdirde kızlarıyla evlenmenizde) size bir günah yoktur. Hem kendi sulbünüzden olan (öz) oğullarınızın hanımları ve iki kız kardeşi (nikâhınız altında) bir arada bulun­durmanız da (size haram kılındı)! Ancak artık geç­miş­te olanlar müstes­nâ. Muhakkak ki Allah, Ga­fûr­ (çok bağışlayan)dır, Rahîm (çok mer­hamet eden)dir.(Harb esîri olarak) sâhibi bu­lun­­duğunuz câriyeler müstesnâ, ev­li kadınlar da (size haram kılındı)! (Bunlar) Allah’ın üzerinize yaz­­dı­ğı (haram­lar)dır. Bunların dışında olan (kadın)lar ise, zinâdan kaçınan kimseler ve iffetli erkekler olarak mallarınızla (mehir­lerini vererek) isteyesiniz diye size helâl kılındı..." (Nisâ; 23, 24)

Neseb (yakın akrabalık) sebebiyle kendisiyle evlenmek ebedi olarak haram olanlar:
1- Anneler: erkeğin kendi annesi, annesinin annesi ve baba annesi (nineler) dir ki bütün öz ve üvey anneler buna dahildir.
2 - Kızlar: erkeğin kendi kızı, kızının kızı, oğlunun kızı ve onların kızları ve torunları.
3 - Kız kardeşler (hemşireler): anne baba bir, anne bir baba ayrı veya baba bir anne ayrı olan kız kardeşler.
4 - Halalar: baba ve dedelerin öz veya kız kardeşleri. Babasının halası ile annesinin halası da buna dahildir.
5 - Teyzeler: erkeğin annesinin kız kardeşi, annesinin teyzesi, baba ve dedesinin teyzeleri.
6 - Kardeş kızları: erkeğin, anne baba veya sadece baba ve anne bir olan kardeş kızları ile onların çocukları.
7 - Kız kardeşin kızları: kız kardeşin kızlarıyla onların kızları (yani yeğenler) anne baba bir olsa da sadece annede bir olsa yine aynıdır.
Saydığımız bu kimselerle, yakın akrabalık sebebiyle ebedî olarak evlenmek haramdır. (İslam’da Evlilik ve Mahremiyetleri, Abdullah Aydın) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Üvey teyzeyle evlenmek caiz midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com