" Hanımlara Özel Haller " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kadınlara özel bazı haller Hz. Havva yasak meyveden yediği için verilen ilahî bir ceza mıdır?

Kur'ân-ı Kerim'de yazılan bir bilgiye göre yasak meyveyi yiyen Hz. Adem (as) ve Hz. Havva'nın (as) cennetten kovulması ve kadına bazı cezalar verilmesi ve bu cezaların erkeğe göre ağır maddelerin içermesi (çocuk doğurma, ayhali, 2 kadının şahitliğine 1 erkeğin şahitliğine eşit olması gibi...) Bu durumu açıklar mısnız?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Tefsirlerde geçen Hz. Havva’ya verilen cezaların akli ve nakli hiçbir delili yoktur
Tefsirlerde, Hz. Havva'ya ve yılana verilen ceza hakkında epeyce detaylı bilgi vardır. Fakat bunları doğru kabul etmek için elimizde delil yoktur. Öyle görülüyor ki bunlar bütünüyle Yahudi ve Hıristiyanlardan aktarılmıştır. (Doç. Dr. Abdullah Aydemir, İslâmî Kaynaklara Göre Peygamberler)
Hz. Havva'ya da şöyle denildi: Sen bu ağacı kanattığın (meyvesini keserek yaraladığın gibi) sen de her ay bu şekilde kanama göreceksin.  Zorluk ve sıkıntı ile gebe kalacak ve doğumunu yapacaksın. Defalarca ölmek noktasına kadar geleceksin.
Vehb b. Münebbih'ten nakledilen bu rivayetin kabul edilmesini gerektirecek aklî ve naklî hiçbir delil bulunmadığı gibi, reddedilmesini gerektirecek birçok sebeb de vardır.
Bu anlatılanlar ile Tevrat, Tekvin 3'te anlatılanların arasında büyük bir benzerlik bulunması, bu kıssanın menşeinin İsrailiyyât olduğu tezini güçlendirmektedir. (İmam Kurtubi, el-Camiu li-Ahkami’l-Kur’an)

Cenab-ı Hak rahmetinden ve adaletinden kadınların ve erkeklerin vazifesini fıtratlarına ve taşıdıkları vasıflara göre belirlemiştir.
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kadınlara özel bazı haller Hz. Havva yasak meyveden yediği için verilen ilahî bir ceza mıdır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com