" Kader " 1 yorum

 

 İnsanın dünyaya gelişini anne-babası mı belirliyor?

İnsanın dünyaya gelmesinde anne-babanın etkisi var mıdır? Yani dünyaya gelecek olan, bir takım yöntemlerle engellenebilir, geciktirilebilir mi?

Cevap:

“Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Dilediğini yaratır. Dilediğine kız (çocuk)lar lütfeder ve dilediğine erkek (çocuk)lar ihsan eder. Veya onları erkekler ve kızlar olmak üzere (beraber) çift (ikiz) olarak verir. Dilediğini de kısır bırakır. Muhakkak ki O, Alîm (hakkıyla bilen)dir, Kadîr (her şeye gücü yeten)dir.” (Şura, 49–50)
Allah (cc) doğacak olan her insanın; ne zaman doğacağını, cinsiyetini, suretini, ne kadar yaşayacaklarını daha yaratmadan önce belirleyip levh-i mahfuza yazmıştır. Bir çocuğun dünyaya gelmesi bazı sebeplere bağlıdır. Fakat Allah (cc)dilemedikten sonra sebeplere müracaat edilse bile çocuk dünyaya gelmez.
Ebu Said el-Hudri (ra) rivayet ediyor: “Sahabelerden birisi Resulullah’a (asm) gelerek azlin (korunmanın) hükmünü sordu. Peygamberimiz (asm)şöyle buyurdu:
“Azil yapmanızda bir günah yoktur. Fakat Cenab-ı Hakkın kıyamete kadar doğmasını takdir buyurduğu her canlı mutlaka doğar.”
(İbn-i Mace)
Çocuğun dünyaya gelmesinin bir şekilde engellenmesi, Allah’ın yaratmak istediğini engellemek değildir. Çünkü o canlının oluşması ve belli bir tarihte dünyaya gelmesi, Allah’ın o çocuğun o tarihte doğmasını istemesi sebebiyledir. Tedbir almak bir sebeptir. Fakat Allah (cc) o çocuğu yaratmak istediyse tedbirin takdire hiçbir tesiri olmaz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - İnsanın dünyaya gelişini anne-babası mı belirliyor?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
Imrân "2.4.2014 15:53" tarihinde demiş ki:
Cok güzel anlatiliyor burada
Allah sizlerden razî olsun .

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com