" Melekler " 1 yorum

 

 Meleklerin cinsiyeti var mı?

S.A Meleklerde erkeklik ve dişilik gibi cinsiyet var mı? Meleklerde yemek, içmek, evlenmek var mı?

Cevap:

Aleykumselam Değerli Kardeşimiz;

Meleklerde erkeklik ve dişilik gibi cinsiyet kavramı yoktur

Melekler erkeklik ve dişilikle nitelendirilemezler. Zira bu konuda naklî bir delil yoktur. Akıl da onların (erkek ve dişi olduklarını) göstermez. (Kelam İlmi ve İslam Akaidi, Prof. Dr. Ebul Vefa)

Melekler günah işlemekten korun­muştur, erkeklik dişilik sıfatlarından beridirler. Cenabı Allah Kur'an-ı Kerîm'de melekleri dişilikle vasıflayarak Allah'ın kızlarıdır diyenleri reddediyor; şöyle buyuruyor: 

"Kendileri Rahmân’ın (itâatkâr ve şerefli) kulları olan melekleri de dişi saydılar. Onların yaratılışlarına şâhid mi oldular? Onların (bu asılsız) şâhidlikleri yazılacak ve (bu hususta) sorguya çekileceklerdir." (Zuhruf, 19)

"Yoksa melekleri dişiler olarak yarattık da, onlar (buna) şâhid olan kimseler miydi?" (Saffat, 150)

Bu ayetten de anlaşılacağı gibi, meleklerin insanlar gibi erkeklik, dişilik gibi özellikleri yoktur. Çocukluk, gençlik, ihtiyarlık gibi dönemleri de bulunmamaktadır.

Meleklerde yemek, içmek ve evlenmek yoktur

Melek; erkeklik ve dişilik özelliği olmayan, yemeyen, içmeyen, evlenmeyen, doğmayan, doğurmayan, normal gözle görülmeyen, Allah'ın emirlerine itaat eden yaratıklardır. (Şamil İslam Ansiklopedisi)

Melekler yemekten, içmekten, evlenmekten, doğup doğurmaktan beridirler. (Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Meleklerin cinsiyeti var mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
sena "1.7.2014 19:16" tarihinde demiş ki:
Kuran kurşun da bunu sordular bende burda buldum

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com