" Namaz " 4 yorum

 

 Namaz kaç yaşında farz olur?

Selamüaleyküm Namaz kişiye kaç yaşında  farz olur? Oruçta kızda en erken 9 erkeklerde ise 12 yaş diye söyleniyor. 15 yaşına girmiş ama buluğ çağ alameti görülmese bile farzdır. Bu hüküm namaz içinde geçerli midir?

Cevap:

Aleyküm Selam Değerli Kardeşimiz;
İnsanın bir emir veya yasakla sorumlu tutulabilmesi için, öncelikle akıllı ve çocukluk devresinden kurtulup bâliğ olması şarttır. İslâm'da sorumluluk durumunda olan kimselerin yapmaları veya yapmamaları gereken bir takım emir ve yasaklar vardır.
Bunlar; farz, vacip, sünnet, müstehab helâl, mübah, mekruh, haramdır. Müslümanlar da bunlardan bir kısmını yapmakla, bir kısmını da yapmamakla yükümlüdürler. Bu yükümlülükler, büluğ çağı dediğimiz yaşa gelince başlar. Bu nedenle İslâm'ın bülûğ çağı ile çok yakından ilgisi vardır.
Bülûğ çağının başlangıcı en erken, kızlarda dokuz, erkek çocuklarda onbir yaşın bitimidir. Buluğ çağına girme alametleri görüldüğü andan itibaren de İslâmî sorumluluklar başlar. Bu yaşa gelmeyenlere İslâmî sorumluluk yüklenmemiştir. (Tecrid-i Sarîh)
"İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'e göre, gerek erkek, ve gerek kızlar için bülûğ yaşının son sınırı onbeş yaştır. (Mecelle) Hanefî mezhebinde fetva da buna göre verilmiştir. Şâfiî ve Hanbelî mezhebinde bülûğ yaşının son sınırı onbeş, Mâlikî mezhebinde onsekiz yaş olarak belirlenmiştir." (İslam Fıkıh Ansiklopedisi)
Anlaşılacağı üzere oruç, namaz gibi ibadetlerin farz olması için buluğ çağına girmek gerekir. Eğer buluğ çağına girme alameti görülmediyse namaz vb. ibadetler 15 yaşından itibaren kişiye farz olur.
Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Namaz kaç yaşında farz olur?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
güldeniz kendigelen "30.12.2012 20:29" tarihinde demiş ki:
çok teşekkür ederim hocam çok yardımcı oldu.
aleyna "5.7.2013 21:18" tarihinde demiş ki:
allah razı olsun kardeşim sizden sizin sayenizde namaza başladım tekrardan allah sizden razı olsun
beyza "20.3.2014 15:20" tarihinde demiş ki:
namaz çok güzel bir şey herkese tafsiye ederim kıllanlarda bırakmamasını tafsiye ederi herkese iyi günler dilerim
Ece "1.7.2014 23:39" tarihinde demiş ki:
Çok Teşekkürler Hocam Çok İşe Yaradı Sağolun!Allaha Ismarladık

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com