" Namaz " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Namazın kıraatinde hata olması namazı bozar mı?

Namazda Kur’an kelimelerinden ince olan bir harfi kalın okumak, şeddesiz bir harfi şeddeli bir şekilde okumak namazı bozar mı? Daha önceden kılınan namazların kazası gerekir mi?

Cevap:

Kur'ân kelimelerinden şeddesiz olan bir harfi sehven şeddeli okumak veya şeddeli bir harfi şeddesiz okumak, uzatılacak bir harfi uzatmamak, kısa okunması gereken bir harfi uzatmak, idğam edilecek harfleri ayrı ayrı okumak ve ayrı ayrı okunacak harfleri idğam etmek (birleştirip şeddeli okumak) namazı bozmaz. "İyyâke" kelimesini şeddesiz okumak gibi. Yersiz olarak yapılan imale de namazı bozmaz. "Bismillahi" veya "Mâliki yevmi'd-dîn" âyetlerini imale ile okumak gibi...
İnce okunacak bir harfi kalın okumak, kalın okunacak bir harfi ince okumak da böyledir; çünkü bunlarda da çoğunluğun yetersizliği vardır. (Ömer Nasuhi Bilmen-Büyük İslam İmihali)
Namazda kıraatin mahreç ve tecvidine uygun ve tane tane okunması namazın tadil-i erkânındandır ve vaciptir. Bize düşen bu rüknü en güzel bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktır. Bu konuda bizi meşgul eden vesveselere değer vermek yanlıştır. Çünkü vesvese ehemmiyet verilmediği takdirde küçülüp yok olacaktır.
Şeytan namazdaki huşûyu kaçırmak için elinden geleni yapar ve birçok vesveseyle zihni dağıtmaya çalışır. Halbuki en güzel bir şekilde namazını kılmak isteyip bunun için çaba gösteren bir kimse için bu tarz vesveselerin bir değeri yoktur. Nitekim Allah (cc) ibadetlerdeki niyet ve samimiyete göre hüküm verir.

Kıraatte hata yapıldığı takdirde namazın sonunda sehiv secdesi yapmak gerekir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Namazın kıraatinde hata olması namazı bozar mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com