" Ramazan-ı Şerif " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Ramazan ayı neden her sene 10 gün öne geliyor?

Ramazan-ı Şerif ayı neden her sene 10 gün öne geliyor?

Cevap:

İlahi emirler Kamerî aylar ile bildirilmiştir
İlahi emirlerin hakkıyla yapılması için doğru vakitlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu vakitler ise Müslümanlara Kur'ân-ı Kerim’de ve hadislerde kamerî aylar ile bildirilmiştir. Kur'ân-ı Kerim, mesajlarının tamamını ay takvimi esasına göre indirmiştir. Haccın ne zaman başlayacağı, temel ibadetlerimizden orucun ne zaman başlayacağı, hangi gece veya gündüzlerin diğer gecelerden üstün olduğu veya feyiz ve bereket açısından daha önemli olduğu hep Hicrî Takvim esasına göre belirlenmiştir.
Her toplum kendi takvimini oluştururken, kendileri için önemli saydıkları bir günü başlangıç olarak almışlardır
Takvim, kültürle ve dolayısıyla DİN ile alakalı bir konudur. İbadetlerin vakitle oldukça alakalı olması, din sahiplerinin takvim konusundaki hassasiyetlerine sebep olmuştur. İslam dünyasında olduğu gibi Hıristiyan, Yahudi, Budist, Hindu ve diğer coğrafyalardaki insanların da takvimle münasebetinin din kaynaklı olduğu görülür.
Romalılar, Roma’nın kuruluşunu, Hıristiyanlar, Hz. İsa’nın (as) doğumunu tarih başlangıcı olarak kabul etmişlerdir. Romalılar, Sezar zamanında, "Jülyen Takvimi" olarak düzenlemiş ve kullanmıştır. Yeniçağda Papa XII. Gregor tarafından düzenlenerek "Gregoryen Takvimi” olarak anılmıştır.
Her toplum kendisi için önemli olan kültürel veya dini hadiseyi bir başlangıç olarak kabul ettiklerine göre İslam Devleti de elbette İslam için en mühim gördükleri hadise olan hicreti başlangıç kabul etmişlerdir.
Hicri takvimin başlangıç senesi; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (asm) ve müminlerin Mekke’den Medine’ye hicret ettikleri senedir. Başlangıç ayı ise; Cenab-ı Hakk'ın hicreti emrettiği, hem de Arabistan’da daha önce de ilk ay olarak kabul edilen “Muharrem” ayıdır.
Mübarek geceler ve ramazan ayı da dolayısıyla Hicri takvime göre belirlenmiştir. Hicri takvimde ay yılı, Miladi takvimde ise güneş yılı esas tutulmuştur. Ay yılı, güneş yılından her yıl 10 gün geri kaldığından, mübarek gece ve gündüzler her yıl 10 gün önce gelmektedir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Ramazan ayı neden her sene 10 gün öne geliyor? 

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com