" Ramazan-ı Şerif " 1 ek soru var. Henüz yorum yapılmamış.

 

 Ramazanda küfürlü film izlemek günah mı?

Öncelikle hocam selamın aleyküm. Ramazanda küfürlü film izlersek günaha girer miyiz?

Cevap:

Aleyküm Selam Değerli Kardeşimiz;
Küfür, şiddet, müstehcen görüntü içeren film ve dizileri izlemek sadece Ramazan’da değil izlendiği her vakit kişiyi hem maddi hem manevi pek çok zarara sürükleyeceğinden; kişinin hayatında pek çok tahribat yapacağından bu tarz filmleri izlemek caiz değildir. Ancak Ramazan’da orucunu tam manasıyla tutmak isteyen bir kişinin sadece yeme içmeyi terk etmesi yeterli değil, aynı zamanda gözünü, kulağını, ağzını ve diğer azalarını da haramdan koruması gerekir.
Film izlerken kişinin hem aklı, hem gözü, hem de kulağı pek çok haramla iştigal eder. Gözü, eli, dili haramdan korumak gerektiği gibi kulağı da haram işlemekten alıkoymak gerekir. Çünkü söylenilmesi haram olan her şeyin işitilmesi de haramdır. Bu nedenle argo ve küfür içeren filmleri Ramazan ayı dahil sair vakitlerde de izlemek caiz değildir.  Bu tarz içerikli film ve diziler fitneye ve ahlakın bozulmasına vesile olacağından haramdır.
Mevzu ile ilgili olarak “Orucumuzun kabul olması için nelere dikkat etmeliyiz?” adlı sorumuza müracaat etmek için tıklayınız.

Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Ramazanda küfürlü film izlemek günah mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com