" Şeytan ve Cinler " 1 yorum

 

 Her insanın şeytanı var mı?

Her insanın şeytanı var mıdır? Bu şeytanlar insan ölünce ölür mü? Secde etmeyen şeytan hala yaşıyor mu?

Cevap:

Erkek olsun kadın olsun her insanın bir şeytanı ve meleği vardır.
Resulullah (asm) şöyle buyurmuştur:
“ Sizlerden her bir kimsenin yanına, cinlerden bir karin ve meleklerden bir karin tevkil edilmiştir. Sahabeler: “Sana da mı ey Allah’ın Resulü?” dediler. Resulullah: “Bana da. Ancak Allah onun hakkında bana yardım etti ve Müslüman oldu. Bana hayırdan başka bir şey emretmiyor.” (Müslim, Ahmed)
Buradaki Müslüman oldu demek teslim oldu bana zarar veremedi demektir. Zaten kelime olarak Müslüman teslim olan kayıtsız şartsız boyun eğen demektir.
Allah (cc) Kur’ân-ı Kerim’in birçok yerinde şeytanın apaçık düşman olduğunu ve ondan sakınmamız gerektiğini emretmiştir. Sinsi olan şeytanın tesirinden ancak Allah’ın (cc) emirlerine uymakla ve imanımızı kavi (sarsılmaz) hale getirmekle kurtulabiliriz.
“Ve and olsun ki sizi (babanız Âdem’i) yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere: “Âdem’e secde edin!” buyurduk. Hemen secde ettiler. (Cinlerden olan) İblis hâriç! (O,) secde edenlerden olmadı.
Allah, ona) şöyle buyurdu: “Sana emrettiğimde, secde etmekten seni men‘ eden nedir?” (İblis) dedi ki: “Ben ondan daha hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın!”
(Allah şöyle) buyurdu: “Haydi hemen in oradan! Orada (Cennette) kibirlenmek haddine düşmez; haydi çık, çünki sen alçaklardansın!”
(İblis) dedi: “Bana (insanların) diriltilecekleri güne kadar mühlet ver!”
(Allah da) buyurdu ki: “(Haydi) doğrusu sen (o vakte kadar) mühlet verilenlerdensin!”
(İblis) dedi: “Öyle ise beni azdırmandan dolayı (ben de) mutlaka onlar(ı saptırmak) için, senin dosdoğru yoluna oturacağım!”
“Sonra elbette onlara önlerinden ve arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım ve (sen) onların çoğunu şükredici kimseler bulmayacaksın!”
(Allah, bunun üzerine:) “Yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan (Cennetten) çık! And olsun ki onlardan kim sana uyarsa, Cehennemi sizin hepinizle mutlaka dolduracağım!” buyurdu.” (A’râf, 11- 18)
“Hiçbir yaratığın herhangi bir dilek ve duasını toptan reddetmek, şânından olmayan ve "göğüslerde olanı bilen" yüce Allah, huzurundan kovduğu İblis'in bile ricasını mutlak suretle reddetmeyerek şüphelenme, sen munzarindensin. Yani eceli tehir edilenlerdensin buyurdu.” (Elmalılı Tefsiri)
Ayet-i Kerimelerden anlaşıldığı üzere şeytana insanları doğru yoldan çıkarması için kıyamet kadar mühlet verilmiştir. Yani Hz. Âdem’e (as) secde etmeyen şeytan hala yaşamaktadır. Bu nedenle şeytan kıyamet koptuğunda ölümü tadacaktır. İnsan öldükten sonra ona kötülüğü emreden şeytanı da elbette onunla birlikte ölmez. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Her insanın şeytanı var mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
nana "12.6.2013 14:09" tarihinde demiş ki:
Allah bizi seytanin serrinden qorusun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com