" Tesettür " 1 yorum

 

 Tesettürün rengi siyah mı olmalı?

Neden siyah giyinilmeli? Beyaz tenli mavi güzlü insanlar siyah giyindikleri zaman daha güzel görünebiliyorlar.

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Nasslarda cilbabın (çarşaf), feracenin rengi tayin edilmiş değildir. Ancak gördüğümüz ifadelerden cilbabın asıl fonksiyonunun, kadının ziynetini saklamak olduğunu biliyoruz. Bunun da koyu renklerle hususen siyah ile daha iyi yapılacağı açıktır. Bu yolda bize ışık tutacak rivayetler mevcuttur: Mesela;
Hanım Sahabeler de cilbabda ilk siyah rengi kullanmışlardır
Rivayet olunduğu üzere Ümmü Seleme (ra) demiştir ki: "Cilbablarından üzerlerini sıkı örtsünler” âyeti nazil olduğu zaman Ensar kadınları üzerlerine siyah elbiseler giyerek öyle bir ağırbaşlılık ile çıkmışlardı ki, başları üstünde kuşlar varmış gibi idi."
Hz. Aişe'den rivayet edilmiştir ki; "Ensar kadınlarına Allah rahmet etsin. Bu "Ey Peygamber, hanımlarına, kızlarına bütün müminlerin kadınlarına da söyle" âyeti indiği zaman mırtlarını (yün elbiselerini) yardılar, onunla başlarını sardılar da Resulullah'ın arkasında öyle namaz kıldılar ki, sanki başlarında kargalar varmış gibi..." demiştir. Bu tesettür onların tanınmalarına, dağınık cariyelerden, adi kadınlardan vakar ve heybetle seçilerek hürmet edilmelerine ve dolayısıyla incitilmemelerine elverişli olan biçimdir. (Hak Dini Kuran Dili, Elmalılı Hamdi Yazır)
Şiirlerdeki çarşafla ilgili teşbihler, çarşafın renginin siyah olduğunu gösteriyor
Şiirlerde gecenin karanlığının hep cilbaba benzetilmesi de cilbabın ilk uygulamalarda hep siyah olduğunu gösterir. (bkz. Lisan-ul Arab, md: Cilbab)
Hanımların ziynetlerini örtmeye en elverişli renk siyahtır
Daha önce de değindiğimiz gibi, cilbabın görevlerinden birinin de ziynetleri örtmek olduğunu, binaenaleyh ziynetten en uzak rengin de siyah olduğu gerçeği hesaba katılırsa, cilbab için siyah tavsiye edilir.
Ancak illa siyah olacak gibi bir şart yoktur. Bu gibi tesettür kıyafetleri için siyah veya en azından koyu renk istihbab ve tavsiye edilir. Lakin misallerde de gördüğümüz üzere cilbabın rengi farz kılındığı ilk vakitten itibaren hem daha az dikkat çektiği, hem ziynetleri tam manasıyla kapattığı, hem de hanımları daha vakar ve heybet sahibi gösterdiği için siyah olarak kullanılmıştır ve tavsiye edilmiştir. Çarşafın tatbik şeklinde asırlardır çok az değişiklik olduğundan, kadının dış elbisesi bin dört yüz yıldır çok az değişim göstermiştir.
Kaynaklar: Elmalılı Hamdi Yazır Tefsiri
Faruk Beşer, Fetvalarla Çağdaş Hayat
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Tesettürün rengi siyah mı olmalı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
GURBET URUT "18.10.2013 19:32" tarihinde demiş ki:
BU KONUDA BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com