" Tesettür " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Topuklu ayakkabı giymek caiz midir?

Kadınların topuklu aykkabı giymesi ve o topuk sesi günah mı? Kıyafet kadar topuklu ayakkabı da bir bayanın varlığının simgeliyor çünkü.

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
“…Gizlemekte oldukları ziynetleri bilinsin diye ayaklarını (yere) vurmasınlar!..” (Nur, 31)
İşte böyle hür kadınların, istisna edilmiş kimselerden başkasına zinetlerini göstermemeleri, kendi iffet ve korunmaları ve güzel geçimleri noktasından gayet önemli olduğu gibi, yabancı erkekleri etkilememek, günaha sokmamak, edeb ve iffet telkin etmek noktasından da çok önemli olduğundan, özellikle bu noktayı da düşündürmek ve tesettür emrinin kuvvet ve şümulünü bir daha hatırlatmak üzere, yürüyüş tavırlarının bile düzeltilmesi için buyruluyor ki: gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar, yani baştan ayağa örtündükten sonra yürürken de edeb ve vakar ile yürüsünler. Örtüp gizledikleri sunî veya doğal ziynetler bilinsin diye, bacak oynatıp ayak çalmasınlar, çapkın yürüyüşle dikkat nazarları çekmesinler; çünkü erkekleri tahrik eder, şüphe uyandırır.
(Elmalılı Hamdi Yazır)
Diyanet İşleri Başkanlığı, ses çıkartmak maksadıyla topuklu ayakkabı giymenin dinen caiz olmadığını belirtti.
"Gösteriş amacı güdüldüğünde her türlü giysinin giyilmesi sakıncalıdır. Kadınların, dışarda mümkün mertebe dikkat çekmeyen bir tarzda giyinip yürümeleri asıldır. Ses çıkartmak maksadıyla bir tür giysinin veya ayakkabının giyilmesi elbette caiz olmaz. Sağlık nedeniyle elbise altında ses yapmayan topuklu ayakkabı giymekte bir beis (Engel) olmaz. Ayak inciklerinin görülmesi ise zaten tesettürle bağdaşmaz." 
Asıl olan kadınların dışarıda mümkün olduğu kadar dikkat çekmeyen kıyafet giymeleridir. Üzerine dikkatleri celb eden her türlü kıyafet ve ayakkabı giymeleri sakıncalıdır. Topuklu ayakkabıların yürürken çıkardığı sesler erkekleri tahrike sebep olabileceğinden caizdir denilemez. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Topuklu ayakkabı giymek caiz midir?
Allah’a emanet olunuz…

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com