" Tesettür " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Evde yalnızken tesettürsüz durulabilir mi?

Evde tesettürle durulması gerekdiğini diğer türlü meleklerin gelmeyeceğini söylüyorlar doğru mu? Doğru işe Kur'ânda bunu anlatan bi ayet var mı?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Kadın eşi istiyorsa evinde başı, kolları, dizden aşağısı açık bir vaziyette bulunabilir
Kadın mahremi olmayan erkeklerin bulunmadığı evinde omuzdan askılı bir elbise ile bulunabilir, başı, kolları ve dizden aşağısı açık dolaşabilir. Ancak yalnız başına iken bile sakınması ve örtünmeye dikkat etmesi çok daha güzel bir davranıştır. Öyle dolaşan kadın kötü duygular söz konusu değilse belki günah işlemiş olmaz ama meleklerin varlığını da düşünerek, kendi başına iken de kapanan kadının sevap kazanacağı kesindir. Ancak evde başkaları yokken kocası öyle gezmesini istiyorsa, onun arzusuna uyması da daha güzeldir. Aynı şekilde kocası da onun istediği gibi bulunmalıdır. (Dr. Faruk Beşer, Hanımlara Özel İlmihal, s: 228)

Peygamber Efendimiz (asm) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:
İbnu Ömer (ra) anlatıyor:
"Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Çıplaklıktan sakının! Zîra sizin yanınızda sadece helâya girdiğiniz zaman ve erkek hanımına sokulunca ayrılan melekler var. Onlardan utanın ve onlara karşı saygılı olun." Tirmizî, Edeb 42, (2801)

Kadın evinde yalnız olduğu zamanlarda tesettürlü olmak zorunda değildir. Ancak yanında bulunan meleklerin varlığını unutmadan avret mahallini de açmadan kocasının izni dairesinde evinde istediği şekilde bulunabilir. Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Evde yalnızken tesettürsüz durulabilir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com