" Kader " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Müşriklerin Ölen Çocuklarının Ahiretteki Yeri

"Ki doğrusu bir günahkâr, başkasının yükünü (günahını) yüklenmez!" (Necm, 38)

Müslüman olmayanların çocuklarının ahiretteki durumu ile ilgili farklı görüşler bulunsa da ittifak edilen görüş cennette olacaklarıdır.
"Ki doğrusu bir günahkâr, başkasının yükünü (günahını) yüklenmez!" (Necm, 38)
Müşriklerin çocukları cennettedir
Cenab-ı Hak; “(Biz) bir peygamber göndermedikçe (kimseye) azab ediciler değiliz.” (İsra, 15) buyurmaktadır.
Buna göre kendilerine İslam ulaşmayan topluluklar gibi müşrik ve kâfir babaların çocukları da teklif çağına gelmeden ölürlerse cennet ehli kabul edilirler. (Vehbe Zuhayli, Et- Tefsir-ul Munir)
“Cennette İbrahim’in (as) etrafında çocuklar dolaşır. Bunların içinde müşriklerin küçükken ölen çocukları da bulunur.” (Buhari)
“Rabbimden müşrik çocuklarını bağışlamasını diledim, kabul edip cennete soktu.” (Ebu Nuaym)

Kâfir çocukları cennette mü'minlere hizmetçi olur

Kâfir çocukları cennette mü'minlere hizmetçi olur. Hadis-i şerifte buyruldu ki: “Rabb'imden, küçükken ölen müşrik çocuklarının cennette mü'minlere hizmet etmelerini istedim, kabul etti.” (Hakim-i Tirmizi)
“Müşriklerin çocukları cennet ehlinin hizmetçileridir.” (Taberani)
“Allah-u Teâla onların ne yapacaklarını en iyi bilendir.” (Buhari, Müslim)

Bir grup ise konuyla ilgili görüş bildirmeyip Buhari ve Müslim’in rivayeti olan şu hadisi dikkate almışlardır:
“Allah-u Teâla onların ne yapacaklarını en iyi bilendir.”  Bu grupta yer alan âlimlerin bir kısmı müşriklerin çocuklarının A’rafta olacaklarını söylemiştir. Bu görüş, çocukların cennette olacaklarını söyleyen birinci görüşle birleşmektedir. Çünkü A’raf, sürekli kalınacak bir yer değildir. A’raf suresinde de belirtildiği gibi A’raf ehlinin neticede varacağı yer cennettir. (İbn-i Kesir, Tefsiru’l-Kur’âni’l-Azîm)
Netice olarak: Âlimlerin de ittifakıyla saydığımız bu görüşlerin en kuvvetlisi “Müslüman olmayanların çocuklarının da cennete gideceği” görüşüdür. Nitekim babasının işlemiş olduğu bir günahın cezasını çocuğun da çekmesi Cenab-ı Hakk’ın adalet ve hikmetine zıttır. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Müşriklerin Ölen Çocuklarının Ahiretteki Yeri

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com