" İbadet " Henüz yorum yapılmamış.

 

 İbadet etmeyen insanların yaratılması abes değil midir?

Kurân’da “(Ben) cinleri ve insanları, ancak bana ibâdet etsinler diye yarattım!” (Zariyat, 56) buyruluyor. Madem Allah (cc) cin ve insanları ibadet için yaratmıştır. "İbadet etmeyen insanların yaratılması abestir" diyebilir miyiz?

Cevap:

İbadet etmeyen insanların yaratılması abestir denilemez. Çünkü bütün varlıklar bilerek veya bilmeyerek Allah’a (cc)kulluk ederler. Allah’a (cc)ibadet etmeyen kimse yoktur. Buna ateistler de dahildir.
Burada bilerek değil de bilmeyerek ibadet edenlerden bahsedelim.
Allah (cc) abes iş yapmaz. O yarattığı her varlığa bir vazife vermiştir. Ve bütün varlıklar verilen vazifeyi eksiksiz yaparlar.
Dünyadaki bütün doktorlar, hemşireler, eczacılar (dinli, dinsiz hepsi) Allah’ın (cc) “Şafi” ismi tezahür etsin diye uğraşırlar. Onlar şafi isminin kullarıdır.
Gıda işi ile uğraşanlar çiftçilerden marketçilere kadar herkes “Rezzak” ismi tezahür etsin diye uğraşırlar.
Bütün bilim adamları Allah’ın (cc)“Alîm ve Kadir” ismini şerh etmek için uğraşırlar.
Velhasıl dünyadaki bütün insanlar, hatta hayvan ve bitkiler hepsi kendilerine has bir ibadetle meşguldür.
Denilebilir ki “Doktorların hiç biri şafi ismi tezahür etsin diye uğraşmaz. Dertleri para kazanmaktır. Diğerleri de farklı değildir.”
Fakat onların ibadeti düşünmemesi ibadetin olmadığını göstermez.
Örneğin saat size vakti bildirir. Fakat o size vakti bildirdiğinin farkında değildir. Onun bunun farkında olmaması vakti bildirmesini engellemez.
Bütün varlıklarda değişik sebeplerle Allah (cc) tarafından istihdam edilir. Örneğin akbaba, leşleri ortadan kaldırmakla “Kuddüs” ismine ayna olur, güneş “Nur” ismine.
Tabi burada şuna da dikkat etmek gerekir. Onlar farkında olmadan Allah’ın (cc) ismi tezahür etsin diye uğraşırlar. Fakat bundan manevi bir kazançları olmaz. Çünkü ameller niyetlere göredir. Onlar çalışmalarının karşılığında dünyevi bir kazanç elde ederler. Bu onlar için kâfidir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - İbadet etmeyen insanların yaratılması abes değil midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com