" İbadet " Henüz yorum yapılmamış.

 

 İş sebebiyle Cuma namazına gidememek kişiyi mesul yapar mı?

Çalıştığım iş yerinde Cuma namazına gitmek problem oluyor. Amirlerimiz iş saatlerinde Cuma namazına gitmemize izin vermiyorlar. Bu durumda biz mesul olur muyuz?

Cevap:

Cuma namazı Müslümanlar’ın üzerinefarz olan bir ibadettir

İş yerinde Cuma namazının kılınmaya izin verilmemesi veya vaktin olmaması namazı kılmamak için geçerli bir sebep değildir. Kişi mesul olur. Bu sebeple bir Müslüman olarak, öncelikle iş yerinde Cuma namazı kılabilmek için büyük bir uğraş vermemiz, netice alamadığımız takdirde ise namaz kılabileceğimiz başka bir ortamda çalışmayı göze almamız gerekmektedir. Nitekim Allah (cc) emirlerine uyabilmek için zorluk içine girenleri asla kimselere muhtaç etmeyecektir. Bize düşen, rızkın sadece O’ndan (cc) olduğuna sağlam itikad edip tevekkül etmektir.

Allah (cc) Cuma namazını terk edenin kalbini mühürler

Peygamber (asm) buyurdu ki: “Ehemmiyet vermeyerek üç cuma namazı terk eden kimsenin kalbini Allah (cc) mühürler.” (Hakim, Kütüb-i Sitte)
"Cuma namazlarını bırakmaktan vazgeçsinler. Yoksa Allah kalpleri üzerine mühür basar, sonra gafillerden olurlar." (Müslim, Nesai, Ahmed) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - İş sebebiyle Cuma namazına gidememek kişiyi mesul yapar mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com