" Melekler " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Allah'ın meleklere ihtiyacı mı var?

Allah’ın her şeye gücü yettiği halde, kâinattaki işler için neden melekleri yaratmış?

Cevap:

Allah, yarattı ğı hiçbir şeye muhtaç olmadığı gibi meleklere de muhtaç değildir.
“Bir şeyin olmasını murad ettiği zaman, O’nun işi sadece ‘Ol’ demektir; o da oluverir.” (Yasin, 82)
“Allah, Samed’dir (her şey her cihetle O’na muhtaç olduğu halde, O hiçbir şeye muhtaç olmayandır)!” (İhlas, 2)
Melekler Allah’a yardım için değil, Allah’a ibadet için yaratılmışlardır. Onlar, kâinatta Allah’ın kanunlarını uygulayan memurlardır. Diledikleri gibi yönetme yetkileri yoktur. Onlara bu büyük işleri yapabilecek kudreti veren de Allah’tır. Yaptıkları işler, onların Allah’a olan ibadetleridir.
Melekler, Allah’ın mükemmel isim ve sıfatlarını gösteren aynalar hükmündedirler. Allah, kendi sanatı olan meleklerinde, kendisine ait olan bu muhteşem isim ve sıfatları seyretmek ister.
Melekler, Allah’ın muhteşem kanunlarını görüp uyguladıkça Allah’a karşı büyük bir hayranlık duyarlar. Bu kanunları kâinatta işleyerek, Allah’a karşı büyük bir hayranlıkla ibadet etmektedirler.
Melekler, Allah’ın izzet ve azametini gösteren perdelerdir. Allah, her işi bizzat kendisi yaptığı halde izzet ve azametine zarar gelmemesi için sebepleri kendisine perde olarak yaratmıştır. Bir padişah halkına ziyafet vermek istediğinde mutfağa gidip kendisi yemek pişirmez. Bu işi sarayın aşçısına yaptırır ki, basit işlerle meşgul olmakla izzet ve şerefine leke gelmesin.
Kâinattaki her işin faili ve sahibi Allah’tır. Fakat izzet ve azameti ne gölge düşmemesi için meleklerini ve pek çok sebepleri perde olarak yaratmıştır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için "Allah Meleklere Muhtaç Değildir" adlı makalemize bakabilirsiniz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Allah'ın meleklere ihtiyacı mı var?
Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com