" Kader " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Allah (cc) neden savaşların olmasına izin veriyor?

Allah (cc) neden insanlar arasındaki savaşlara karışmıyor? Mesela Gazze’de ve birçok yerde neden milyonlarca insan vahşice öldürülüyor?

Cevap:

Bir düşünelim! Bir komutan askerlerini en son sistem silahlarla donatsa, daha sonra bu askerler düşmanla karşılaşsalar fakat askerler ellerindeki bu silahları kullanmasalar ya da kullanmayı beceremeseler, sonunda düşmana mağlup olsalar suç komutanın mıdır? Askerler; “Komutan bize niçin yardım etmedi, etmiyor?” Demekte haklı olabilirler mi?
Belki de sorulması gereken asıl soru; “Neden dünyada 1,5 milyar Müslüman varken, Gazze’de ve birçok yerde milyonlarca insan vahşice öldürülüyor?” değil midir?
Şu an apaçık görüyoruz ki, inançsızlar ahlaksızlıklarında Müslümanlar'dan çok daha fazla çalıştıkları için neticeyi onlar almaktadırlar. Buradan anlıyoruz ki; Allah’ın dünyadaki bir kanunu da çalışana vermesidir. Fakat elbette Adil olan Allah (cc), zalimlerin bu zulümlerine kayıtsız kalmaz. Onlara sadece mühlet verir, asla ihmal etmez.
Ayrıca, dünya cennet değildir. Savaşlar, zulümler, haksızlıklar, ölümler, bela ve musibetler de dünyayı, dünya yapan kanunlardır.
 
Savaş gibi bazı musibetler insanlara “bedel” olarak gelir. Allah (cc), bu şekilde Müslümanlar'ı ikaz eder. Bu durum, mü’minlerin günahlarına bir nevi kefarettir hatta şahadet makamını dahi kazanmaya vesiledir.
Allah (cc) neden insanlar arasındaki savaşlara karışmıyor? adlı makalemizden bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Allah (cc) neden savaşların olmasına izin veriyor?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com